5G, teknolojinin kaçınılmaz, yeni ürünü. Fakat bu hızlı teknoloji tamamen güvenilir mi? 5G’nin ortaya çıkışından beri internette getirebileceği sağlık sorunları hakkında yazılar dönmekte ve bu doğal olarak insanları meraklandırıyor. 5G ciddi bir şekilde tehlikeli mi yoksa bu yeni sorular sadece karmaşa yaratmak için mi?

Teoriler 5G’nin yüksek enerjili radyasyon yayan ve bunun da insan sağlığını olumsuz etkilediği yönünde. Söylenenlere göre bu yüksek enerjili radyasyon DNA yapısına zarar veriyor ve bu da kansere, hızlı yaşlanmaya, bozulmuş hücre metabolizmasına ve muhtemelen daha fazla soruna yol açıyor.

5G Nedir?

5G internet hızında on kat daha fazla hız vadediyor. Bundan önceki en büyük internet yeniliği 2009’daki 4G’ydi. 4G’nin sunduğu en yüksek hız 10 Mbps. Bunun karşısında 5G’nin vadettiği hız 10 ve 20 Gbps hız arasında, ayrıca oyun oynarken veya video izlerken önemli olan ping değeri de 5G ile birlikte gözle görülür bir şekilde düşüyor ve bu da bu aktiviteleri yaparken daha rahat olacağımız anlamında geliyor. Gelecekte kullanılması öngörülen nesnelerin interneti için de 5G ideal bir teknoloji.

 5G’nin Zararları, Ciddi Mi Yoksa Uydurma mı?

Söylenenleri ciddiye almadan önce Wi-fi teknolojisi çıkmadan önce de aynı şekilde rivayetlerin ortaya çıktığını unutmamak gerek. Tüm bü teorilerin kökünde radyofrekans radyasyonu var. Radyofrekans radyasyonu elektromanyetik spektrumda emilen her şeydir, mikrodalgalardan x-raylere, radyo dalgalarından monitörümüzden gelen ışığa, hatta güneş  ışığına kadar. Yani radyofrekans radyasyonu her yerde ve doğal olarak zararlı, o yüzden odağımız hangi şartlar altında bu radyasyonun tehlikeli olduğu olmalıdır.

Bilim adamlarının herhangi bir radyofrekans radyasyonunun zararlı olup olmadığı hakkındaki kriteri iyonlaşan ve iyonlaşmayan olduğudur. Kısaca iyonlaşmayan radyasyon kimyasal bağları kıramayacak kadar zayıftır. Bunlar ultraviyole ışık, görülen ışık, wi-fi ve radyo dalgaları gibi düşük frekanslı her şey. UV ışınlarından yüksek olan dalgalar da iyonlaşan dalgalardır, x-ray ve gamma ışınları bu kategoriye girer.

Fakat iyonlaşmayan radyasyonun bilinen bir biyolojik etkisi olmamasına karşın hiçbir etkisinin olmadığını söylemek doğru olmaz. Bu konu hakkında araştırmalar sürerken 5G’nin iyonlaşmayan radyasyon kategorisine girdiğini ve şu anki haliyle güvenli olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış