Amasya İlinde Tarihi Gezilecek Yerler Ve Müzeler

Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran ilimiz, tarihi açıdan bir çok öneme sahiptir. Bu muhteşem doğası olan ilimizin tarihçesine bir göz atalım.

Tarihçesi: M.Ö. 5500-3000 yıllarında Amasya ilinde yerleşim yerleri kurulmuştur. Kalkolitik Çağa kadar uzanan Amasya ilimiz bir çok hanedan yaşamıştır. Dünya savaşı sonrasında İtilâf Devletleri tarafından Osmanlı Devleti işgal edilmeye başlanmış ve daha sonra Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları 12 Haziran 1919 tarihinde de Amasya‘ya gelmiş ve Amasya ilini kurtarmıştır.

Amasya İlinde Tarihi Gezilecek Yerler Ve Müzeler Nelerdir?

Amasya İlinde Tarihi Gezilecek Yerler: Amasya Kalesi, Aynalı Mağara, Alçak Köprü, Halifet Gazi Türbesi, Amasya Arkeoloji Müzesi.

Amasya Kalesi

Amasya Harşena dağı üzerinde bulunan bu kale  Pontus Kralı Mithridates tarafından yaptırılmıştır. Amasyanın önemli simgelerinden biri olan bu kaleyi yıllık 15.000 kişi ziyaret etmektedir ve gezilip görülecek yerler arasında önemini korumaktadır.

Adres: 05000 Yuvacık/Amasya Merkez/Amasya

 

Aynalı Mağara

Amasya ilinde bulunan bu mağara aynı zamanda  bir kaya mezarıdır. M.Ö 2.yy’da Helenistik çağda Amasya’da yaşamış Mitra rahibi TES’in anıtsal mezarıdır. Mağara alınlığında “Büyük Rahip Tes” yazmaktadır. Bu mağara Amasya turizm’ine büyük bir katkısı bulunmaktadır. Yıllık 50.000 kişinin ziyaret ettiği bu mağara gezilip görülesi yerler arasında önemini korumaktadır.

Adres: Aynalı Mağara Sk Amasya Merkez

Alçak Köprü

Roma Dönemi zamanında inşa edilen bu köprüyü yıllık 30.000 kişi ziyaret ediyor. 19’uncu yüzyıla kadar bu haliyle kullanılan bu köprünün ayaklarını Mutasarrıf Ziya Paşa 1865 yılında güçlendirerek günümüze getirmiştir. Amasya ilinde önemli bir tarihi olan bu köprü gezilip görülesi yerler arasına girmiştir.

Adres: Hatuniye, Hazeranlar Sk. No:2, 05100 Amasya Merkez

Halifet Gazi Türbesi

1210 yılında yapılan bu türbe adından anlaşılacağı gibi Halifet Gazi adında bir valinin türbesidir. Eski yapısı ile göz kamaştıran bu türbeyi yaklaşık yılda 10.000 kişi ziyaret ediyor.

Adres:  Gökmedrese, Torumtay Sk. No:144, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya ilinde bulunan bu müze 1925 yılında Sultan II.Beyazid Külliyesi‘nin bir olan medrese binasının iki odasında toplanan az sayıda arkeolojik eserler ile İslami Devir mumyalarını sergilemektedir. 13 ayrı medeniyetin eserleri bulunan bu müze 1958 yılında hizmete açılmıştır ve yıllık 50.000 kişi ziyaret etmektedir.

Adres: Üçler, Mustafa Kemal Paşa Cd. D:No.91, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Makalemizin sonuna gelirken diğer gezilecek yerlere bir göz atalım.

Amasya İlinde Diğer Gezilecek Yerler Listesi:

  • Hazeranlar Konağı
  • Amasya yalıboyu evleri
  • Şehzadeler Müzesi
  • Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi
  • Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi
  • Ferhat Su Kanalı
  • Mustafa Bey Hamamı
  • Amasya Yavuz Selim Meydanı
  • Atatürk Anıtı

Bu yazımızda Amasya İlinde Tarihi Gezilecek Yerlere göz attık umarım faydalı olmuştur.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış