Antalya İlinde Gezilecek Tarihi Yerler Ve Müzeler

Antalya İlinde Gezilecek Tarihi Yerler Ve Müzeler konumuzda doğal güzellikleri ve denizi ile göz kamaştıran bir ilimiz olan Antalya ilinde Gezilecek tarihi yerleri sizler için derledik. Ama öncelikle Antalya ilimizin tarihçesine bir bakalım.

Tarihçesi:  II. Attalos tarafından kurulan Antalya ili, Attalos Yurdu anlamına gelir. M.Ö. 133 yıllarında korsanların eline geçen bu il tarihi açıdan önemli bir ilimiz haline gelmiştir. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi şehir daha da gelişmiştir ve bu günlere gelmiştir.

Antalya İlinde Gezilecek Yerler Ve Müzeler Nelerdir?

Antalya İlinde Gezilecek Yerler: Tarihi Kaleiçi, Yivli Minare, Tarihi Liman Antalya Marina, Hadrian Kapısı, Phaselis Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu,Antalya Müzesi

Tarihi Kaleiçi

Antalya için önemli bir semt olan Kaleiçi antik çağ’dan kalan bir çok eser taşımaktadır. Bu eserler bölgeyi çevreleyen surlar ve iç limanda yer alan liman mendireğinin bir kısmıdır. Her telden eserlerin bulunduğu bu semte her yıl 100.000 turist gelmektedir ve Antalya’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Adres: Selçuk, Uzun Çarşı Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya

 

Yivli Minare

1373 yılında inşa edilen bu minare Türk Selçukluları Sultanı Birinci Alaeddin Keykubad zamanında yapılan daha eski bir camiden kalmıştır. Yivli Minare eski bir yapı olduğu için turistlerin dikkatini çekmektedir. Her yıl 50.000 turist ziyaret ediyor. Antalya ilimizin önemli simgelerinden ve gezilecek yerlerinden birisidir.

Adres: Selçuk, İskele Cd., 07100 Muratpaşa/Antalya

Tarihi Liman Antalya Marina

Surların çerçevesinde kurulan bu liman görünümü itibari ile Antalya’nın en eski limanlarından biridir.  Palmiye ve hurma ağaçlarının çevrelediği bu güzel liman yıllık 200.000 turist ziyaret etmektedir. Antalya ilimizin gezilip görülecek yerleri arasında başlarda yerini almaktadır.

Adres: Liman Mah., Büyük Liman Mevki 2. Cad. No: 40, 07070 Konyaaltı/Antalya

Hadrian Kapısı

Hadrianus Kapısı ya da Üçkapılar, Antalya’da şehri çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan biridir.  Mermer kapı verilen bu kapılar 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’yı ziyareti sırasında, ona hitaben yapılmıştır. Yıllık 200.000 kişinin ziyaret ettiği bu kapı Antalya turizminin önemli bir yeri haline gelmiştir.

Adres:  Barbaros, 07100 Muratpaşa/Antalya

Phaselis Antik Kenti

M.Ö. 7’nci yüzyılda kurukan bu antik şehir  Likya’da bulunan bir Antik Yunan ve Roma kenti. Günümüz Kemer kentinin yakınlarındadır. Millî Parkı içinde çam ve sedir ormanları arasında bulunan bu kent eski yapısı itibari ile yıllık 100.000 kişi ziyaret etmektedir. Tarihi açıdan Antalya ilinde gezilecek tarihi yerler arasındadır.

Adres: Çamyuva, 07980 Kemer/Antalya

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos, Antalya ilinde bulunan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.  M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından inşa edilen bu tiyatroyu yılda 200.000 kişi ziyaret etmektedir. Devasa taşlar bulunan bu tiyatro Antalya’da gezilip görülecek yerler arasındadır.

Adres: Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik/Antalya

Antalya Müzesi

Türkiye’nin en büyük müzesi olan  Antalya müzesi 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur. İlk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Cami’de, daha donra Yivli Cami’de bulunan Müze 1972 yılında bugünkü binasına taşınmıştır. 30 bin metrekarelik bu müzede bir çok heykel ve değişik eserler sergilenmektedir. Antalya turizminde önemli yer edinen bu müzeyi yıllık 300.000 kişi ziyaret etmektedir. Giriş ücreti 36 TL’dir.

Adres: Bahçelievler, Konyaaltı Cd. No:88, 07050 Muratpaşa/Antalya

 

Makalemizin sonuna gelirken Antalya ilinde gezilecek diğer tarihi yerlere bir bakalım.

Antalya İlinde Gezilecek Diğer Tarihi Yerler Listesi:

 • Patara Antik Kenti
 • Kaleköy
 • Demre
 • Olimpos
 • Tahtalı Teleferik
 • Likya Yolu
 • Termessos Antik Kenti
 • Mantarevi Restoran
 • Piyazcı Ahmet
 • Börekçi Tevfik
 • Perge Antik Kenti
 •  Kurşunlu Şelalesi
 •  Manavgat Şelalesi
 • Körprülü Kanyon

 

Umarım Antalya ilinde gezilecek tarihi yerleri derlediğimizi bu makalemiz sizlere faydalı olmuştur.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış