Antioksidan Özelliğe Sahip Olan Bitkiler

Antioksidan özelliğe sahip olan bitkiler sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı beslenme açısından oldukça önemli bitkilerdir. Teknolojinin günden güne gelişmesiyle birlikte bir çok insanın sağlıklı beslenmeye başlamak istemesi, üretilen ve tüketilen gıdaların içerik olarak daha fazla araştırılmasına ve daha çok merak edilmesine etki etmiştir. Bu araştırmalara baktığımızda bir besinde en çok aranan özelliklerden birisinin antioksidan olduğu gözlemlenmiştir.

Antioksidan Nedir?

Yağların oksidasyonunu yavaşlatmasıyla bilinen maddeye antioksidan denir. Antioksidan özelliğe sahip olan bitkiler aracılığıyla alınabildiği gibi daha farklı yapay yollarla da alınabilmektedir. Antioksidan, vücudun bazı basınçlara reaksiyon olması için ürettiği serbest radikallerin hücreler zarar vermesini önlemede çok önemli rol oynamaktadır. Antioksidanların tümör riskini azaltması ise bir önceki cümleye bakarak rahatlıkla söylenebilmektedir. Bunun haricinde hücre yıkımını azalttığı için yaşlılık etkenlerini olabildiğince indirgeyip, tüketen kişiye dağa sağlıklı bir hayat sağlamaktadır.

Antioksidan alımı besinlerin dıında Coenzim Q10, Selenyum, C Vitamini ve E vitamini prepatları ile de vücuda alınabilmektedir. Antioksidan prepatlarının damar sertliği yaşayan kişilerde, yeni plakların oluşmaması için kullanıldığı görülmüştür.

Hangi Bitkilerde Bulunur?

Antioksidanın, serbest radikaller ile bağ kurup hücrelere zarar vermesini önlediğini, bunun içinde kanser riskini bir hayli azalttığından bahsetmiştik. Antioksidan alımı için ulaşabilecek en doğal yöntem antioksidan özelliğe sahip olan bitkiler ile sağlanmaktan geçiyor. Aslında normal zamanda yediğimiz bir çok besin antioksidan özelliğe sahiptir, bitkiler de bu besinlerden biridir.

Güzel bir haberimiz var sadece meyve ve sebze değil bitter çikolata, ceviz, tam tahıllar da antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip besinlerdir. Besin olarak antioksidan içeriğiyle en çok bilinenler ise çilek, ıspanak, böğürtlen, yaban mersini gibi besinlerdir. Ispanak güçlü bir antioksidan içeriğine sahiptir. İki farklı antioksidan çeşidi bulunduran ıspanak aynı zamanda yaşlanmaya karşı da korumaktadır. Tüm besinlerin ölçülü kullanımının daha iyi gelir diye fazla tüketiminin göz ardı edilmemesi ve uzmanların tavsiyelerine uyulması gerekmektedir. Antioksidan özelliği olan meyve ve sebzeler aşağıdaki gibidir;

 1. Böğürtlen
 2. Ahududu
 3. Yaban Mersini
 4. Domates
 5. Kırmızı Üzüm
 6. Fasulye
 7. Yeşil Çay
 8. Pancar
 9. Kırmızı Erik
 10. Havuç
 11. Çilek
 12. Enginar
 13. Brokoli
 14. Lahana
Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış