Bakteri plağı çürük dişlerin ve dişeti hastalıklarının en önde nedeni olarak uzmanlar tarafından gösteriliyor. Yiyecek kalıntılarından ve çeşitli bakterilerden meydana gelen yapışkan ve anında fark edilmemesinde rol oynayan en büyük özelliği renksiz olmasıdır. Bu bakteri plaklarının diş üzerinde kaldıkları süre yaklaşık 24 saattir. Yani 24 saat içerisinde temizlenmediğinde tartar dediğimiz diş taşına dönüşümü başlar. Bu dönüşümün sonunda tartarlar dişler arasındaki boşluğa iyice yerleşerek kalıcı hale gelebilir ve bir zamandan sonra temizlenmesi çok zahmetli olabilir.

Bakteri Plağı Nasıl Temizlenir?

Dişleri sadece fırçalamak, ağızdaki bütün bakterileri temizlemeye yetmez. Dişlerin fırçalanması temiz ve ferah hissetmenize yardımcı olacaktır ama tamamen bir temizlikten söz edemeyiz. Çünkü dişler ağzın yüzde 25’ ini kapladığı için diş fırçası sadece yüzde 25’ lik bir alanı temizleyecektir. Kalan yüzde 75’ ini temizlemek için ise ağız yüzeyi fırçaları, diş ipleri ve bir takım gargara türleri kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakteri plaklarının (tartar), diş çürüklerinin, diş eti rahatsızlıklarının ve ağızda meydana gelen hastalıkların önlenmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım önlemler vardır. Bunların başında ağız ve diş temizliğine azami derecede önem verilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde dişlerimizin ömrünü uzun tutabilir ve çürüklerden korunabiliriz. Temizliğin yanında mutlaka düzenli bir şekilde doktor kontrolleri yapılmalı ve devamlı olmalı. Bir diğer önlem ise beslenmemize dikkat etmeli kalsiyum içerikli gıdaları süt, yoğurt gibi ürünleri tüketmeliyiz. Herhangi bir rahatsızlık durumunda geciktirmeden diş hekimlerine başvurmalıyız.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış