Bebeğin doğmasıyla birlikte İlk birkaç hafta bebeğe nasıl bakılacağı konusundaki endişeler oldukça fazladır. Özellikle de ilk defa anne olanlar için bebekle geçirilecek zaman anneler için en zahmetli ve yorucu zamanlar olacaktır. Bebek beraberinde birçok soruyu, korkuyu, endişeyi ve kafa karışıklığını da getirir. Ancak bazı detaylara dikkat edildiği zaman bebek bakımı rahat ve kaygısız hale dönüşebilir. Bebek büyütürken her dönemde korkular, endişeler olabilir. Bir nevi ebeveynlik başlı başına korku ve sorular ile dolu olan bir görevdir. Sonuç olarak bebeklerde bir bireydir. Bebek bakımı, zaman içinde tecrübe ile nasıl yetiştirileceği öğrenilen bir durumdur. Bebeğin ağladığı durumlarda, niçin ağladığını anlamayan ebeveynlerin kendini kötü hissetmemesi gerekir. Unutulmamalıdır ki kimse mükemmel değildir. Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır.

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

9 ay boyunca rahimde sıcak bir ortamda bulunan bebeklere, doğduğunda yumuşak geçişler oluşturulmak için ortam ısısına dikkat edilmelidir.  Bu ısı derecesi de 22 ila 24 derece arasındadır.  Bebek doğduktan kısa bir süre sonra bebeği, emzirmeye başlamak gerekir. Bebeği bol bol emzirmek son derece önemlidir.

Bebeğin ihtiyacı olan tüm vitaminler anne sütünde mevcuttur. Anne sütünde tüm vitaminlerin olması, bebeği birçok hastalıktan korur. Anne sütü bebeğin duygusal ihtiyaçlarını da emzirme sebebiyle karşılar. Bebekler doğduklarında ilk 3-5 gün doğdukları zamanki ağırlıklarını kaybetseler bile 10 güne kadar tekrar ideal kiloya sahip olurlar.

İlk yıl bebeğin kilo değişimi, boy ve baş çevresi ölçümleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bebek ilk doğduğunda derisini verniks adlı yağlı bir tabaka kaplar. Bu tabaka bebeği dış etkenlerden koruduğu gibi ısı kontrolü de sağlar.

Bebeğe Banyo Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bebekleri, her gün ya da gün içerisinde birkaç defa yıkamak tercih edilmeyen bir durumdur. Ciltleri hassas olduğundan dikkat edilmeli ve banyo yaptırılacak ortam sıcak olmalıdır. Bebek küveti kullanmak ve küvetin içinde lif bulundurmak işinizi bir hayli kolaylaştırır.

Bebek için kullanılacak şampuan ya da sabun, bitkisel içerikli olup göz yakmayan özellikte olması gerekir. Banyo işleminin 10 ya da 15 dakika kadar olması en ideal süredir. Bebeğin, köpükten tamamen arındırılmasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan banyo sonrasında bebek yağı türü nemlendirici maddeler kullanmaya gerek yoktur. Bu yağlar, terlemeyi önler ise bebeğin vücudunda isiliğe benzer sivilceler çıkabilir. Bebeğin cildinde çatlaklar veya kuruluk oluştuysa bitkisel olmak sureti ile günde 2 defa bebek yağı sürülebilir.

Bebeklerde Alt Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler altına her kirlettiğinde bekletmeden bezi değiştirilmelidir. Çünkü altı temiz olan bebekler, daha mutlu olur ve rahat uyur. Pişik sorunu olmaz.  Kirli bebek bezi, uzun süre kalırsa bebeğin cildini tahriş edebilir. Bebeğin alt temizliğinde kullanılan ürünlerin, kimyasal ve sentetik maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.  Bu sebeple en uygun olanı ıslatılmış pamuk ile temizlemektir. Bazen suyun altında yıkayarak da temizlenebilir.

Bebeklerin cildi hassas olduğundan bezin kirli şekilde uzun süre kalması ya da bezin  sürtünmesi sonucu pişik olabilir. Pişiği tetikleyen en önemli sebep ıslaklıktır. Bu nedenle bebeğin altının, temiz ve kuru kalmasına dikkat edilmelidir. Özellikle ek gıdaya geçtikten sonra pişik daha sıklıkla görülebilir.

Bebeklerde Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde yatış pozisyonu en mühim konulardan biridir. Çünkü yatış pozisyonuna dikkat edilmediği takdirde kafatası şekil bozukluğuna neden olabilir. Uzmanların görüşlerine göre bebeğin sırt üstü yatması en iyi yatış pozisyonudur. Bebek sırt üstü yatarken bebek başı iki yandan birine çevrilebilir. Bebekler gün içerisinde farklı pozisyonlarda da yatırılabilir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış