Çorum İli Gezilecek Tarihi Yerler ve Müzeler

Çorum ili gezilecek tarihi yerler ve müzeler konusunda Çorum  ilinin tarihi ve müzelerini tanıtmak için bir araştırma yaptık ve gezilecek tarihi yerleri sizler için bu makalemizde derleyeceğiz, öncelikle Çorum ilinin tarihçesine bir göz atalım.

Tarihçesi:  Ülkemizi önemli bir parçası olan Çorum ili İç Anadolu’nun kuzeyinde orta karedenizin iç kısmında yer alır.  Konumu itibariyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ülkemizdeki 10 yerden biri olmuştur. Çorum iline ilk yerleşim M.Ö 6000 yıllarında olmuştur ve Çorum ili bir çok medeniyete ev sahipliği yapmışıtır. Çorum toprakları üzerinde sırasıyla Hattiler, Asurlular, Hititler, Frigler, Medler, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar hâkimiyet sürmüşlerdir. Beş bin yıl boyunca birçok uygarlığın merkezi olan ve değişik kültürleri bünyesinde barındıran, geçmişten geleceğe uzanan bir köprü konumundaki Çorum, Anadolu’nun 1071’de Malazgirt Savaşı’yla Selçuklu hâkimiyetine girmesinin ardından Danişment Ahmet Gazi tarafından 1075 yılında Türk hâkimiyetine alınmıştır.

Çorum İlinde Gezilecek Tarihi Yerler ve Müzeler Nelerdir?

Çorum ilinin tarihi yerleri ve doğal güzellikleri:  Hattuşa – Boğazkale, Çorum Müzesi,Çorum Kalesi,Çorum Ulu Camii,İskilip Kaya Mezarı

 

Hattuşa – Boğazkale

Hattuşa Boğazkale Çorum

Hattuşa – BoğazKale, Hitit uygarlığını başkenti olan Hattuşa’nın bulunduğu şehirdir.  Kalkolitik çağda başlamış yerleşimler   M.Ö.2000 yıllarında başlamıştır. Çorum ili açısından büyük bir öneme sahip olan bu yeri yıllık 20.000 kişi ziyaret etmektedir ve gezilip görülecek yerler arasına girmiştir.

Adres: Boğazkale Beldesi, Boğazkale Merkez, Boğazkale, Çorum

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi, ilk olarak 13 Ekim 1968 hizmete girmiştir. Müzede Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntular sergilenmektedir. Müzeyi yıllık 15.000 kişi ziyaret etmektedir. Giriş ücretsizdir.

Adres: Gülabibey, Cengiz Topel Cd. No:153, 19100 Merkez/Çorum

 

Çorum Kalesi

Çorum Kalesi

Çorum kalesi, MS. 1571 yılında yapılmıştır. Selçuklu mimarisi taşıyan bu kalede  yapı malzemesi olarak kesme taş, moloz taş ve Roma-Bizans dönemlerine ait devşirme taşlar da kullanılmıştır. Tarihi açıdan Çorum ilinde gezilip görülecek yerler arasına giren kaleyi yıllık 20.000 kişi ziyaret etmektedir.

Adres: Kale, İbik 3. Sk. No:6, 19100 Çorum Merkez/Çorum

 

Çorum Ulu Camii

Çorum Ulu Cami

Çorum Ulu Camii, ilk yaptıran III. Alaaddin Keykubat’ın azatlı kölelerinden Hayreddin’dir. 1574 yılında Sultan IV. Murad daha sonra bu camiyi yeniden düzenleyerek günümüze getirmiştir. Tarihi açıdan büyük öneme sahip bu camiyi yıllık 10.000 kişi ziyaret etmektedir.

Adres: Çöplü, 19040 Çorum Merkez/Çorum

 

İskilip Kaya Mezarı

İskilip Kaya Mezarı Çorum

Osmanlı Dönemine ait bu kaya mezarı 100 m yükseklikteki tabi bir kaya üzerine inşa edilmiş,kalenin güney ve güneydoğu eteğinde Roma dönemine ait kaya mezarları bulunmaktadır.Yapılış tarihi henüz bilinmeyen bu kaya mezarları Çorum ilinin tarihi açısından önemlidir. Yıllık 15.000 kişi bu mezarları ziyaret edip fotoğraf çekinmektedir.

Adres: Sakarya, Tahta, Kılıç Sk., 19400 İskilip/Çorum

 

Makalemizin sonuna gelirken Çorum İlinde Diğer Gezilecek Yerlere Bir Göz atalım.

Çorum İlinde Gezilecek Diğer Yerler Listesi

  • İncesu Kanyonu
  • Çorum Saat Kulesi
  • laçin kapılıkaya anıtsal kaya mezarı
  • Abdullah Yaylası Tabiat Parkı
  • Boğazkale Müzesi
  • Çatak Tabiat Parkı

 

Umarım Çorum ilinde gezilip görülecek tarihi yerler ve müzeler makalemiz size faydalı olmuştur. Yorum yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış