Cüce Gezegen Nedir?

Cüce gezegen nedir sorunuza bu makalemizde cevap vereceğiz. Cüce gezegenleri tanımadan önce tanımını ve özelliklerini inceleyelim. Diğer gezegenlere benzese de Cüce gezegenler ne gezegendir nede doğal bir uydusu vardır. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) Cüce gezegeni, Güneş yörüngesinde olan ve kütle çekimi tarafından kontrol
edilebilecek kadar yeterli kütleye sahip olan, ancak gezegenlerin aksine diğer gök cisimlerinin yörüngesinde bulunmayan gök cismi olarak tanımlar. Bu terim, Eris’in bulunmasıyla Güneş etrafında dönen cisimlere üç çeşitli kategori sistemine göre kabul edilmiştir. Günümüzde bunların beş tanesi bilinmektedir. Güneş sisteminde ki cüce gezegenler;  Ceres, Plüton, Makemake, Haumea ve Eris.

Cüce Gezegen Nedir? Cüce Gezegenler Sıralaması

Ceres

Güneş sistemindeki en büyük cüce gezegendir. Ana astereoit kuşağında yer alır. Mars ile Jupiter arasındaki en büyük cisimdir. Ceres, 01 Ocak 1801 de keşfedilmiştir. Daha önce yarım asır gezegen olarak sınıflandırılan Ceres daha sonra astereoid olarak kabul edilmiştir. 19 Eylül 2006 yılında cüce gezegen olarak kaydedilmiştir. Ceres cüce gezegeninin; taş, kaya ve çekirdekten oluşan buzdan bir yüzeyi vardır. Yüzey sıcaklığı yaklaşık -38°C dir.

Plüton

Güneş sisteminde en büyük 2. cüce gezegen olan Plüton, önceleri gezegen olarak sınıflandırılsa da, 1930 yılın da keşfidilmiş ve 2006 yılına kadar gezegen olarak kabul edilmiştir. Hala bazı araştırmacılar tarafından gezegen olarak kabul edilmektedir. En büyük uydusu Charon onun yarısı kadardır. Yüzey sıcaklığı -230°C olarak belirlenmiştir.

Makemake

Bir cüce gezegeni ismi olan makemake hakkında bilgiler

Güneş Sisteminde bilinen 3. büyük cüce gezegendir. 31 Mart 2005 de keşfedilmiş ve aynı yılın 29 Temmuz’unda kamuoyuna tanıtmışlardır. İsmini paskalya yerlisi olan Rapanui’ların tanrısı Makemakeden almaktadır. Büyüklüğü Plüton’un dörtte üçü kadardır. Ortalama -243°C dir. Yüzeyi metan, etan ve olasılıkla nitrojen buzulları ile kaplıdır.

Haumea

Cüce gezegen Haumea hakkında bilgiler

Güneş sisteminde Neptün’ün ötesinde bulunan cüce gezegendir. Plütonun yaklaşık üçte biri kütlesindedir. 2004 yılında keşfedilen Haumea, 17Eylül 2008’de IAU tarafından cüce gezegen olarak kabul edilmiştir.

Eris

Eris cüce gezegeni hakkında bilgiler

2005 yılında NASA ve basın organları tarafından gezegen olarak tanımlanmaktaydı. Ağustos 2006 tarihinde Eris’in gezegen olmadığı Uluslararası Astronomi Birliği tarafından karar verildi. Adını yunan mitolejisinde ki fesatlık ve fitne tanrısı Eris’ den almıştır. Dysnomia adında bir uydusu bulunan Eris’in yörüngesi, 45 derece eğiktir. Kendi çevresindeki turunu tam 560 yılda tamamlamaktadır.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış