Dünya üzerinde pek çok yasa bulunmaktadır. Yasalarla yönetilen ülkeler ve devletler bulunduğu için bu çok normal bir durumdur. Fakat öyle yasalar var ki duyanların ve görenlerin çok şaşıracağı cinstendir. Her ülkenin kendine göre yasa ve yasakları bulunmaktadır. Bu yasalar ülke düzenini ve yönetimini sağlamak açısından önemlidir. Bu yasalara uymayanlar ise cezalandırılır. Saat 10.00’dan sonra sifon çekmeme yasası, tek tip saç yasası, tek tip kıyafet yasası, kadınların araba kullanmama yasası gibi pek çok tuhaf yasa bulunmaktadır. Ülkemizde bu tür yasalar olmasa da dünya genelinde bu yasaları görmek mümkündür. Kulağa çok garip gelse de bunlar gerçekten uygulanan ve uygulanmadığı durumda cezalandırılan yasalardır.

Tek Tip Saç Yasası

Kuzey Kore’ye ait olan bu yasa 2013 yılından bu yana uygulanmaya başlamıştır. Bu yasa ile insanların istediği saç modelini kestirme özgürlüğü elinden alınmıştır. Saç yasası ile her 10 kadın için belirlenen 17 saç modeli vardır. Kadınlar yalnızca bu saç modellerinden birini seçip onu yapabilir asla başka saç modeli yaptıramaz. Yaptırdıkları takdirde cezai işlem uygulanır. Kadınlar evli değilse uzun saç kullanabilir fakat evliyse kısa saç kullanmak zorundadır.

Gün Boyu Gülmeme Yasası

Bu tuhaf yasa da Kuzey Kore’ye ait bir yasadır. Gün boyu gülmeme yasasının temel sebebi hayatını kaybetmiş olan liderlerin ölüm yıl dönümleri için yapılmıştır. 8 Temmuz tarihi Kuzey Kore için resmi yas günü olmuştur. 8 Temmuz tarihinde insanların mutsuz ve büyük bir yas içinde olması beklenir. Bu yasaya bağlı olarak yüksek sesle konuşmayı ve gülmeyi yasaklamış ve insanları zorla da olsa yas tutmaya itmişlerdir. Aynı zamanda 8 Temmuz tarihinde tartışma çıkarmak ve sakız çiğnemekte yasaklar arasındadır.

İnternet Kullanmama Yasası

İnternet çağında yaşadığımız bu zamanlarda internetin yasak olması zorlayıcı bir durumdur. Bu tuhaf yasa da Kuzey Kore’ye ait bir yasadır. Bunun temel sebebi ise devlet başkanlarının rejiminin dünyaya yayılmasını önlemektir. Dış dünyadan gelebilecek bilgileri halktan yoksun etme amacıyla bu yasayı ortaya koymuşlardır. İnternet hiç kullanılmıyor denilemez fakat çok kısıtlı bir şekilde kullanıma sunuluyor. Bu kısıtlı kullanıma sunulan interneti ise devlet personelleri ve özel izni olan kişiler kullanabiliyor.

Kadınların Siyah Giyme Yasası

Bu tuhaf yasa ise Suudi Arabistan’a ait bir yasadır. Kadın ve kızların siyah giymesi zorunludur. Ülkeye gezmek için gelenlerin dahi siyah giymesi gerekir. Aynı zamanda çarşaf giymeleri de zorunludur. Başlarını kapatıp ayaklarının da görülmemesi gerekir. Eğer gözler ile peçe arasındaki kısım geniş olursa bu aralığın tül ile kapatılması gerekir. Renkli çarşafın erkekler tarafından dikkat çekileceği düşüncesi ile yasaklanmıştır. Bu yasaya uyulmadığı takdirde kadınlar ve kızlar büyük cezalar ile karşı karşıya kalırlar. Suudi Arabistan’da bu yasa gibi kadınlar ve kızlara yönelik birçok yasa bulunur.

Kadınların Araba Kullanamama Yasası

Suudi Arabistan’ın tuhaf bir diğer yasası ise kadınların araba kullanamama yasasıdır. Yakın zamanlarda ise kısıtlı olarak kullanmalarına müsaade edildi. Bu yasanın sebebi ise batılı yaşam tarzına özentilik olduğu bildirilmiştir. Kadınların araba kullanmasının gelenekçiliği sarsacak bir sorun oluşturacağı düşünülmektedir. İnançlara ve gelenekselliğe bağlı olarak buna benzer birçok yasa çıkarmış ve kadınların özgürlüklerini son derece kısıtlamışlardır.

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının Olmama Yasası

Bu tuhaf yasa da Suudi Arabistan’a ait bir yasadır. 2015 yılına kadar kadınların seçme ve seçilme hakkı bulunmamaktaydı. Neyse ki 2015 yılında seçilme hakkı olmasa da seçme hakları kadınlara geri verilmiş ve kadınlar ilk kez 2015 yılında oy kullanmışlardır. Dünyanın en tuhaf yasaları arasında yerini almıştır. Bu yasanın kaldırılması olması gereken bir şeydi ve kaldırılması kadınları son derece mutlu etmiştir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış