Su Ayıları ( Tardigrad ), ilk kez Alman zoolog Johann August Ephraim Goeze tarafından 1773’de keşfedilmiş sekiz bacaklı mikroskobik bir canlıdır. Mikroskobik canlı olmalarına rağmen dünyanın en dayanıklı canlı türleri arasında bulunmaktadırlar. Japonya’da yapılan son incelemelerde su ayılarının yeni cinsleri keşfedilmiştir. Su ayıları gözle görülür mü? sorusunun cevabı tabi ki hayırdır. Su ayısı mikroskop ile görünebilen en küçük hayvanlardır. 300 ila 700 mikrometre boyunda olan su ayılarının vücudu tırtıla benzemekte ve sekiz bacağı bulunmaktadır. Daire biçiminde ağızları vardır. Su veya yosunların üzerinde yaşayan su ayılarının temel besin kaynağı kendilerinden de küçük olan ve rotifer olarak adlandırılan mikro organizmalardır.

Meşhur, koni şeklindeki kısmı hayvanın başı kabul edilir. Vücut hücreleri sabittir, yani olgunlaşma döneminde hücre sayıları artmaz. Bazı türlerin her yetişkininde yaklaşık 40.000 hücre bulunur. Karşılaştırmak isterseniz, insanlarda 50-60 trilyon (bazı kaynaklara göre 100 trilyon) kadar hücre bulunmaktadır. Vücuda gaz değişimin sağlayacak bir solunum organları yoktur. Bazı türlerin ise, henüz kesinleşmemiş olmasıyla birlikte, rektum ile ilişkili 3 tane boru şeklindeki bez sayesinde boşaltım yaptıkları düşünülmektedir.

Su ayılarında eşeyli üreme gözlenmektedir. Çiftleşmeleri sonucu oluşan yumurtadan bireyler 5 ile 40 gün arasında çıkmaktadır. Yumurtadan çıkan birey doğrudan gelişim göstermektedir.Su ayılarının ömrü 3 ile 30 ay sürmektedir. Bu süre canlının latent dönemleri dışındaki deneysel bir laboratuvarda tespit edilmiş süreleridir.

Fosil kayıtları çok sınırlı olmakla beraber bulunan en eski fosil kaydı 500 milyon yıllık geçmişe sahip bir canlı olduğunu göstermektedir. Geçmişte su ayıları, halkalı solucanlar ile eklem bacaklılar arasında bir canlı grubu olduğu düşünülmekteydi. Vücudundan çıkan uzantılar olsa da sindirim sistemleri halkalı solucanlara benzemektedir.

Su Ayıları Ne kadar Dayanıklı?

Dinozorların ortaya çıkışına ve yok oluşuna tanıklık etmiş bir canlı türün olan su ayılarının, yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıllardır yaşadığı düşünülüyor. -272 derece soğuğa ve 150 derece sıcaklığa dayanabilen su ayılarının uzayda dahi hayatta kalabileceği söylenmektedir.

Avrupa uzay araştırmaları ajansının 2007 yılında yapmış olduğu deneyde, bir dizi mikro canlıyı alçak yörüngeye gönderip takibe almıştı. Susuz kalsalar da günlerce yaşamaya devam eden su ayıları atmosferin dışında bile 12 gün boyunca hayatta kalabilmişlerdi.

Radyasyona karşı dayanıklı olan  bu mikroskobik canlılar çok sayıda canlıyı kısa süre içerisinde öldürebilecek olan yüksek dozda radyasyona dayanabilmektedir. Su ayılarının dünya üzerindeki yaşamı neredeyse tamamen sonlandırabilecek büyüklükteki kozmik felaketlerden dahi sağ çıkabileceği ifade ediliyor.

Bir insan 5 Gy radyasyona maruz kalması ile ölebileceği belirtilirken su ayılırının 5.000 ila 6.000 Gy radyasyona maruz kalıp yaşayabildiğini görülmüştür. Su ayılarının gama ışını patlaması, büyük bir asteroid çarpması ve yıldız patlamalarına dahi dayanabileceği ifade edilmektedir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış