Tüm dünyada  bulunan hayvan türlerinin 8.7 milyon olduğu söylenir. Hatta  birçoklarının hala keşfedilmediği de araştırmalara göre sabittir. Birçok hayvanın neslinin tükenmeye başlaması da onların değerini arttıran bir durumdur. Dünyada bulunan en nadir hayvan türlerinden birkaç örnek şunlardır.

Nadir Kuş Türleri

Leyleğe benzer kuş türlerinden birisi olan “pabuç gagalı” kuşu, adını  pabuça yani büyük bir ayakkabıya benzeyen gagasından alır. Hiç bir kuşla akrabalığı bilinmeyen pabuç gagalı, sadece leyleğe benzetilebiliyor. Kuş türünden olan başka bir nadir hayvan da “kraliyet sinekkapanları” adındaki bir serçegildir. Bu ismin verilme sebebi, başının üstündeki kraliyet şapkası gibi duran tüyleridir. Tüylerinin bir kısmı siyah, bir kısmı ise kırmızıdır. Bu şekildeki tüyleri ile Napolyon’ a da benzetiliyor.

Nadir Balık Türleri

Suda yaşayan balık türlerinde de ender görünenler vardır. Bunlardan birkaç tanesi şunlardır: Birincisi, mavi papağan balığı olarak bilinen bir balık türüdür. Pulları aydınlanmışçasına parlak ve masmavi renktedir. Açık renkleri ve koyu renkleri bulunan mavi papağan balığı Batı Atlantik sularında bulunur. İsmini papağana ağzına benzeyen ağız yapısından almıştır.

Uzunlukları 90 santime kadar değişebiliyor. İkinci nadir balık türünün adı ise, barreleye balığıdır. Küçük derin su balığıdır. Özelliği ise transparan olan kafasıdır. Şeffaf bir görüntüye sahiptir. Üçüncüsü ise, kırmızı dudaklı yarasa balığıdır.

Yüz ifadesi oldukça değişik ve suratsız ifadesini yansıtan bir balık türüdür. İsmini ruj sürülmüş gibi kıpkırmızı olan dudaklarından almıştır. Galapagos adalarında bulunur. Boyları 40 santime kadar  değişkenlik gösterebilir. Erişkinlik çağına geldiklerinde, sırt yüzeyi dikenli bir uzantıya dönüşerek, avlarını bu şekilde kendilerine çekerler. Denizin 30 metre derinliğinde bulunduğu söylenirken genelde deniz dibinde dururlar. Bunun sebebi de iyi bir yüzücü olmayışlarıdır.

Nadir Maymun Türleri

Nadir bulunan maymun türlerinden birincisi, adı “tersiyer” olan maymundur. En belirgin özellikleri gözleridir. Çünkü gözleri, beyinlerinden büyüktür. Ayrıca bir dala zıpladıklarında adeta oraya yapışırlar. Sıçrama ve tırmanma da çok hızlıdırlar. İkinci maymun türü ise, proboscis maymunudur.

Burunları sarkıktır ve bunu dişileri etkilemek için kullanırlar. Asya ‘ da yaşarlar ve genelde Borneo’da bulunurlar. Üçüncü tip nadir maymun türü ise, kel uakari maymunlarıdır. Daha çok Brezilya ve Peru’ da yaşayan bu maymunların yüzleri parlak kırmızıdır. Ve eşlerini de bu şekilde olan maymunlardan seçerler. Suya yakın yerde yaşamayı severler.

Nadir Böcek Türleri

Çok fazla tuhaf ve nadir görünen böcek türleri vardır. Bunlardan birisi, zürafa bitidir. Zürafa gibi uzun boyunlu oldukları için bu ismi almışlardır. Erkeklerin boyunları dişilerden daha uzun olmakla beraber, bunu kavga etmek için kullanırlar.

Bir diğeri ise nasıl olduğu pek anlaşılmayan umbonia spinosa isimli böceklerdir. Ana rengi yeşildir. Üçgenimsi bir yapısı vardır. Yeşil rengin üzerinde dik dik kırmızı çizgileri bulunur. Bir diğer farklı ve nadir rastlanan böcek türü de, Erzurum’ da rastlanan gergedan böceğidir. Dünyanın en güçlü böcek türü olarak bilinir.

Kafası gergedana benzediği için bu ismi almıştır. Bir diğer nadir rastlanan böcek türü ise, gergedan böceğidir. Genelde Hatay’ ın Amanos Dağları’nda yaşadığı da söylenir. Boynuzları gergedan gibi uzun olduğu için bu isim verilse de bilimsel ismi lucanus cervustur. Boynuzları zamanla büyüyen gergedan böceğinin boyu 7 santimetre uzunluğundadır. Sonuncu nadir bulunan böcek ise “kancalı karınca”dır. Sırtında balık oltasına benzetilen bir kanca olduğu için bu isim verilmiştir. Kancasını, onu öldürmek isteyenleri kesmek için kullanan bir canlıdır.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış