Şehirlerdeki yüksek binalar her zaman dikkat çeken yapılar olmuştur. Bu binalar, mühendislik ve mimari açıdan bir başyapıt olarak görülür. Turizm açısından da oldukça ilgi çeken bu binalar, ülkenin turizm gelirlerine katkı sağlar. Bu binaların yapımı oldukça maliyetli olsa da ağırladıkları turistlerden elde ettiği gelirler bu maliyetin üzerine çıkmaktadır. Dünya üzerinde bulunan en yüksek binalar aşağıda sıralanmıştır.

Burj Kalifa

4 Ocak 2010’da yapımı tamamlanan bu gökdelen, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde yer alır. 828 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük binasıdır. 160 katlı olan Burj Kalifa’nın düz olarak tasarlanan bir cephesi yoktur. Yapının üst katlarında restoran, cami, gece kulübü ve yüzme havuzu yer alır.

Şanghay Kulesi

Çin’in Şanghay adlı ilinde yer alan bu kule, 632 metre uzunluğunda ve 127 katlıdır. Dünyanın en yüksek ikinci binası olarak kayıtlara geçmektedir. İnşası 2015 yılında tamamlanmıştır. Dünyanın en hızlı asansörü bu gökdelende yer alır. 16 bin kapasiteli olan bu kulenin üst katlarında dünyanın en yüksek oteli yer alır.

Makkah Kraliyet Saat Kulesi

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde yer alır. Yapımına 2004 yılında başlanmış ve 2012 yılında inşası bitmiştir. Bu kule 601 metre yükseklikle dünyanın en uzun 3. binası olmuştur. 120 katlı olan bu bina, dünyanın en yüksek saat kulesidir. Kulede 76 katlı bir otel yer alır.

Özgürlük Kulesi

ABD’nin New York kentinde yer alan Özgürlük Kulesi, 30 Mayıs 2012’de inşa edilmiştir. 541 metre ve 104 katlı olan bu bina, dünyanın en yüksek 4. binasıdır.  Özgürlük Kulesi, Dünya Ticaret Merkezi’nin başkenti olarak görülür. Bu binanın yapımında, bomba saldırılarından zarar görmemek için titanyum kullanılmıştır.

Taipei 101

Tayvan’ın Taipei kentinde yer alır. Adında 101 rakamının geçme sebebi, yapının 101 katlı olmasıdır. 509 metre yükseklikle dünyanın en uzun 5. binasıdır. Yapımına 1999 yılında başlanmış, 2004 yılında inşası bitmiştir. Burj Kalifa yapılana kadar dünyanın en yüksek binası unvanını taşımaktaydı.  Kule günümüzde finans merkezi olarak kullanılmaktadır.

Şanghay Dünya Finans Merkezi

Çin’in Şanghay kentinde yer alır. 2008 yılında inşası tamamlanmıştır. Binanın yüksekliği 492 metredir ve 101 katlıdır. Dünyanın en yüksek 6. binası olarak bilinir. Rüzgârın etkisini en aza indirgemek için gökdelenin tepesine yuvarlık bir yapı inşa edilmiştir. Yapının üst katlarında bir adet otel yer alır. İlk 12 katı, çeşitli saldırılardan korunmak amacıyla sığınak olarak inşa edilmiştir.

Uluslararası Ticaret Merkezi

Çin’e bağlı Hong Kong’da inşa edilen bu bina, 484 metre uzunluğuna sahiptir ve 118 katlıdır. Dünyanın en uzun 7. binasıdır. İnşası 2010 yılında sona ermiştir. Gökdelenin içinde çeşitli ofisler ve bir adet otel bulunur. Aynı zamanda gözetleme kulesi olarak da kullanılır.

Petronas İkiz Kuleleri

1998 yılında inşası tamamlanan bu ikiz kuleler, Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bulunur. 452 metre uzunluğa sahip bu kule, dünyanın en uzun 8.binasıdır. Bu ikiz kule, 41 ve 42. katlar arasına inşa edilen köprü aracılığıyla birbirine bağlanmıştır. Kule günümüzde bir holdingin yönetim binası olarak kullanılmaktadır.

Nanjing Greenland Finans Merkezi

Çin’in Nanjin kentinde yer alır. 450 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun 9.kulesidir. Kulenin inşası 2010 yılında tamamlanmıştır. Çin’in en yüksek 2.binası olan bu yapı serbest kullanım için inşa edilmiştir. Yapının üst katlarında bir adet otel bulunur.

Wills Kulesi

Listenin en eski binası olan Wills Kulesi, ABD’nin Şikago kentinde yer alır. 442 metre yüksekliğe sahip olan bu bina, 108 katlıdır. 1973 yılında inşası tamamlanmıştır. Uzun yıllar dünyanın en büyük binası unvanını elinde tutan Wills Kulesi, 1997 senesinde bu unvanı kaybetmiştir. Günümüzde ise dünyanın en yüksek 10.binasıdır.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış