Günümüzde birçok insan, evlerini hayvanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyor. Adeta onlarla dost oluyor. Tek çocuklu ailelerin, hayvan beslediği daha çok görülmektedir. Bu durum gerek anne baba açısından gerek çocuk açısından olumlu sonuçlar doğuruyor. Evde beslemek için en uygun hayvanlardan biri de köpeklerdir.

Evde beslemek üzere köpek seçerken, evin ebadı göz önünde bulundurulup, fazla büyümeyen bir köpek tercihi yapılmalıdır.  Yine evcil köpek tercihi yaparken aile halkının göz önünde bulundurulması, köpeğin türü ve davranışı da dikkat edilecek hususlardandır. Aşağıda sevimli evcil ve dost canlısı köpeklerden bahsedelim.

Malta Köpeği

İpeksi yumuşacık beyaz tüyleri, pamuk gibi tüylerinin içinde etrafı seyreden boncuk gözleri ve minik siyah sivri burnuyla Malta köpekleri, herkes tarafından sevilen bir köpektir. Terrier köpek grubunun en miniği olan Malta köpeği, tüm köpekler içinde en sevimli olanıdır. Ülkemizde de oldukça rağbet görür. Malta, çok eski bir köpek türüdür.

Malta erkek köpeklerin ağırlığı, 1,4 -3,6 kg olurken dişi Malta köpeklerinin ağırlıkları 0,91-3.18 kilo olarak değişiyor. Malta köpekleri kulaklarında fildişi renginde bazı renklere rastlansa da genel manada beyazdır. Tüyleri uzun olması dikkat çekicidir. Bazı Malta köpeklerinin kulaklarının arkasında kıvırcık tüyler vardır. Malta köpeklerinin karakter özelliği de yumuşak ve naiftir. Aileye aşırı bağlı, sevgi dolu ve neşelidirler. Ailece dışındaki insanlara karşıda gayet sevecen oldukları için her yere sıkıntısız götürülebilir. Bu minik köpek aşırı havlama özelliğine sahiptir.

Pug

Pug köpekleri, eski köpek türlerinden biridir. Evcil köpekler arasında en çok tercih edilen köpeklerdendir. Karakter özelliği duygusal olmasıyla evlat edinen aileye sevecendir. Pug cinsi köpekler, yaramazlık yapmaya bayılırlar.

Akıllı olmalarının yanı sıra eğitim almaktan hoşlanmazlar. Çok fazla havlamazlar. Çocukları sever ve çocuklarla iyi geçinirler. Pug köpekleri, kıskanç bir yapıya sahiptir. Narin bir yapısı vardır. Bu nedenle evde beslenen hayvanlar arasında ideal olanlardandır.  Güçlü ve düz bacakları vardır.  Görünüm itibari ile yaşlı gibidirler.  Mevsim geçişlerinde tüy dökerler. Bu köpeklerin sağlığı için spor ön plandadır.

Boston Terrier

Boston Terrier, uyumlu ve eğitimi sevmesinden dolayı evde beslenmek istenen köpekler arasındadır. Kibar oluşları ve dost canlısı olmalarıyla bilinirler. Çocuklarla iyi geçinirler. Bütün yaştan insanlarla uyumlu olurlar. Karakterlerinde saldırma yoktur.

Bu nedenle hayvanlarla iyi geçinirler. Taviz vermeyen bir eğitici eşliğinde öğrenmeleri kolay olur. Düz ve kısa tüylere sahiptirler. Bu köpekler kirlendikçe banyo yaptırılmalıdır. Tüyleri, sert kıl fırçayla taranmalıdır. Bu köpeklerde liderlik ruhu vardır. Bu sebepten bazı zamanlar söz dinlemeyen bir yaramaza dönüşebilirler. Yoğun şekilde tüy dökmezler. Fakat döktükleri zaman daha sağlıklı olurlar. Tüy renklerinin en bilineni siyah, kahverengi ve koyu gümüştür.

Pomeranya Köpeği

Aşırı meraklı ve parlak gözleri ile pomeranya köpeği de en sevilen evcil köpekler arasındadır. Çocuklarla iyi anlaştığı söylenemez. Bu sebeple çocuksuz ya da çocuklar büyümüş aileler için daha idealdir. Süs köpeği havasındadır.

Havlamayı çok severler. Bekçilik yapabilecek karakterdedirler. Boylarının kısa, ufak oluşu onlara kucak köpeği ismini vermiştir. Fazlaca tüy dökerler. Düzenli olarak iyi bir fırça ile taramak gereklidir. Ufak oluşları yaralanmalarına neden olur. Bu nedenle bu köpek türünün eğitimi önemlidir. Yine boyları sebebiyle tasmaları zarar verebileceğinden yürüme eğitimi verilmelidir.

Golden Retriever

Akıllı, sevgi dolu, kolay eğitim alabilen bu köpekler için tam anlamıyla aile köpeği demek yerinde olur. Bebek ve çocuklarla uyumlu oluşu ve koruma huyu sayesinde en tercih edilen köpekler arasına girmiştir. Hiperaktif oldukları için daima etkinlik isterler.

İlgisiz kaldığı takdirde huysuzlanıp yaramazlık yapmaya başlar. Karakteri, bekçi köpeği olmaya uygun değildir. Üstün zekâya sahip olan bu köpeklere, iyi bir eğitim sonunda iz sürme, akut, avı getirme kılavuzluk gibi görevler verilebilir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış