Grip Dünya çapında oldukça yaygın olarak görülen, bulaşıcı, ateşli bir virüs hastalığıdır. Günümüzde özellikle kış aylarında ortaya çıkan grip hastalığı yorgun ve bitkin bir hale sokar insanları ve insanlar bunun için bir grip aşısı ürettiler.

Peki Grip Aşısını Kim İcat Etti?

Yaşanan ufak çaplı grip salgınları sonrası 12. yüzyılın sonlarında hastalık ile ilgili gelişmeler hızlanmaya başlamıştır. Kayıtlara geçmiş en eski salgın ise 1510 yılında olmuştur. Malta’da başlayan bu pandemi Sicilya yoluyla neredeyse tüm Avrupa’yı etkisi altına almıştır.. Bundan sonra her asırda birkaç salgın bütün dünyayı sararak milyonlarca insanı öldürmüştür.

Grip virüslerinin influenza Orthomyxoviridae ailesinden olduğunu ve nedenini domuzlar üzerinde yaptığı deneylerde ilk kez 1931’de Richard Shope tarafından keşfedilmiştir.

Hastalığın virüsler tarafından meydana getirildiğinin öğrenilmesinden kısa süre sonra, 1933’te Birleşik Krallık Tıbbi Araştırma Konseyinde Patrick Laidlaw tarafından yönetilen bir grup tarafından virüsün insanlardan izole edilmesi izledi.

Dr. Jonas Salk ve Thomas Francis, 1938’de grip virüsüne karşı ilk aşıları hazırladılar. İlk grip aşıları, 2. Dünya Savaşı öncesi Birleşik Devletler askerlerinde hastalığı önlemek için kullanıldı.

Günümüzde halen grip aşıları kullanılmaktadir.

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış