Hamilelikte Sağlık Nasıl Korunur

Hamilelik dönemi boyunca birçok ilk ile karşılaşırsınız. Bu sürece girmeden önce asıl yapılması gereken alanında uzman bir doktordan randevu almaktır. Böylelikle kafanızdaki bütün sorulardan kurtulmuş olursunuz bunun yanında hayatınız değişiyor vücudunuz değişiyor minik bir kalp geliyor onun iyi olması için öncelikle vücudunuzu bu duruma hazırlamanız gerekiyor.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin

Anne adayının önce güçlü olması beslenmesine dikkat etmesi gerekir.  Hamilelik sürecinde ayrıca uyku düzeni ve dinlenmeye dikkat etmekte fayda var. Ayrıca etkili bir egzersiz programı yapmakta bu süreçte önemlidir. Hamile bir insan kolaylıkla çevresinden etkilenebilir bu durumla başa çıkmak için çok kalabalık ortamlardan uzak durmak, toplu taşıma araçlarını az kullanmak, temastan kaçınıp ellerimizi gün içinde yıkamak da fayda var. Diğer yandan bazı durumlara karşı bağışıklığınızın olup olmadığını öğrenin bunun için hekiminize danışın. Örneğin kızamık, kabakulak vb.

Sağlıklı Bir Hamilelikte Risk Faktörleri      

Sorunsuz bir hamilelik için anne adayının dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar; anne adayının yaşı, anne adayının gebelikten önceki kilosu, anne adayının hamilelikten önce geçirdiği operasyonlar gibi.

Sağlıklı bir hamilelik için küçük ipuçları verecek olursak; bol su için, bol sebze ve meyve yiyin, sağlıklı abur cuburu ihmal etmeyin, hareketsiz kalmayın, yediklerinize dikkat edin, stresi azaltın, uykunuza dikkat edin, kafeini azaltın, alkolü kesin kendi vücudunuzu ve minik kalbinizi düşünün.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış