İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araç alırken dikkat etmemiz gereken birçok unsur bulunmaktadır.  Günlük hayatımızın zaruri ihtiyacı haline gelen araçlar, hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. İster hususi amaçla, isterse ticari amaçla kullanacağımız ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Dikkat edilmediği durumda, birçok soruna karşılaşabilir.

Bu sorunlardan başlıcaları aldığınız araç bozuk çıkabilir, piyasa değerinin çok daha üstünde satın alabilir yada aldığınız araçtan memnun kalmayabilirsiniz. Bu nedenle, araç satın alırken zor durumda kalmamanız için ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir yazı hazırladık.

Doğru Bütçe Hesabı Yapmak

Devir işlemleri sırasında birçok masraf çıkacaktır; Bu masraflardan bazıları vergi, sigorta, noter masrafı gibi masrafların olacağını unutmayın ve bütçenizi buna göre belirleyin.

Doğru Araç Seçimi

Bütçe seçimi kadar doğru araç seçimi de önemli olup bu aracı hangi amaçla kullanacağınıza ve alacağınız aracın bu ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat etmenizdir. Mesela kalabalık bir ailesiniz ve küçük bir araba işinizi görsede size ilerde sıkıntı çıkarabilir veya aldığınız arabadan verim alamayabilirsiniz.

Aracın Piyasa Değerini Öğrenin

Alacağınız aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırma yaptığınız esnada araçların, aynı model ve aynı yaşta olduğundan emin olun. Araç alacağınız da bu sayede daha iyi pazarlık yapabilirsiniz.

Şasi ve Motor Numarasını Kontrol Edin

Alacağınız aracı beğendiniz ve almaya karar verdiniz. Alacağınız arabanın mutlaka ruhsat üzerindeki şasi ve motor numarasının doğru olduğuna emin olun.

Alacağınız Aracı Kontrol Edin

Alacağınız araç ile mutlaka bir test sürüşüne çıkın ve aracı bilir kişiye gösterin. Aracın ekspertizini yaptırmayı sakın ihmal etmeyin. Aracın kilometresinin orijinal olup olmadığına ya da yapmış olduğu hasarlara veya periyodik olarak bakımlarının yaptırılmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. İyi tamir edilmeyen motor ve alt takımlar sürekli problem çıkarmaya meyillidir; ama bu boyanmış parçalar aracın bir kapısı yada arka çamurluğu gibi lokal yerlerde ve ciddi kazalardan dolayı değilse inanın hiçbir sıkıntı yaratmamakla beraber canınızın sıkılmasının da gereği yoktur.

İkinci El araç alacağınız da size belirtmiş olduğumuz hususlara dikkat etmenizi tavsiye eder, alacağınız arabayı güzel günlerde kullanmanızı temenni ederiz.

 

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış