iPhone 11’in başlangıç versiyonu, Türkiye pazarına vergiler dahil 7299 Türk Lirası’na girmiş bulunmakta. Kendisi, 6.1 inç 828×1792 (HD+) ve 326 PPI bir ekranla geliyor. Ekran-Gövde oranı ise 78.31%. Ayrıca IPS bir ekrana sahip. Bize göre bu ekran böyle bir telefon için yeterli değil. Fakat, yeni donanımı ile bizi teselli etmeyi başarıyor gibi. iPhone 11, Yeni çekirdekli Apple A13 Bionic işlemcisi ve 4GB RAM‘i ile geliyor. Telefon, diğer çentikli iPhone modellerinde de sahip olamadığı parmak izi okuyucusu, yani “Touch ID” ye yine sahip değil. Diğerlerinde de olduğu gibi Apple’nin gelişmiş yüz tanıma sistemi Face ID var. Ses kısmına gelecek olursak, Apple’nin her zamanki gibi iPhone 11’in hoparlörlerinde de çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim.

iPhone 11’in “Muhteşem” Kamerası

Gelelim, iPhone 11’in “muhteşem” kamerasına.

iPhone 11’in en yeni özelliklerinden biri ise çok gelişmiş bir kamera, ve kamera yazılımına sahip olması. iPhone 11, 12+12MP iki adet arka kameraya, bir tane de 12MP ön kameraya sahip. Birinci kamera F1.8 diyafram değerine sahipken, ikinci kamera F2.4 diyafram değerine sahip. Ön kamera ise, F2.2 diyafram değerine sahip.Gece çekim performansı ise tek kelimeyle “efsane“. Daha ilginç olanı ise, geceleri doğal bir ortamda çektiğiniz bir fotoğrafı, yazılımsal olarak “muhteşem” hale getirmekte. Bir önceki iPhone modellerinde de olduğu gibi, yeni iPhone 11’de Portre modu (Bokeh) var. DOF, Panorama, Sesli Komut, 240 FPS Slowmotion (Yavaş Çekim), Seri Çekim, ve Hızlı Çekim özelliklerine sahip.

iPhone 11’in SAR Değerlerine bakacak olursak, gayet sağlıklı bir telefon olduğunu göreceksiniz. (SAR Değeri: Telefonunuzun vücudunuza ve başınıza verdiği radyasyon miktarı. Başınıza verdiği ayrı, vücudunuza verdiği de ayrı olarak ölçülür.)

Tasarım: Sınıfta kaldı

iPhone 11’in tasarımı, hayatımda gördüğüm en ilginç tasarımlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Kimileri, kamerasını Pikachu’ya, kimi bazuka ucuna, kimisi ocağa, kimisi de Rainbow Six Siege oyunundaki Smoke’a benzetildi. Bize soracak olursanız da, kameranın biraz Recep İvedik’e benzeyen bir görüntüsü olduğunu söyleyebilirim 🙂 Eski tasarımlara sadık kalınması pek hoşuma gitmedi açıkçası. Çünkü bu iPhone 11. Ve biz burada yeni bir tasarım değil, eskinin modifiye edilmiş bir versiyonunu görmekteyiz. Ve inovasyonun tam anlamıyla “lideri” olan bir şirket için bu hiç hoş birşey değil.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış