Jason Statham Kimdir?

Jason Statham kimdir? Oyunculuk hayatına 1998 yılında vizyona giren “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” adlı filmle başlayan ve ardından bolca aksiyon filminde yer alan 26 Temmuz 1967 Shirebrook, Derbyshire doğumlu İngiliz bir aktördür.

Annesi Eileen Yates dansçıdır ve babası Barry Statham, ilk başta sokak tüccarı iken sonradan salon şarkıcısı olmuştur. Ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Statham, aynı zamanda sporla da ilgileniyordu. Özellikle dalış alanında kendini geliştirdi ve 1992 yılında İngiliz Milli Dalış Takımı’nda dünya 12.si olarak başarılı bir dalış kariyerine imza attı.

 

FİLM KARİYERİ

Oyuncu olmadan önce de bir sürü meslekle uğraşan Jason Statham, 1998 yılında, French Connection adlı giyim markasının modelliğini yaparken İngiliz yönetmen Guy Ritchie ile tanıştı. Ritchie, yeni çekeceği Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana) adlı film için sokak serserisi rolünü oynayacak bir aktör arıyordu.

Statham ise gençliğinde para kazanmak için sokaklarda taklit ürünler sattığı için Guy Ritchie’nin gözüne çarptı ve böylece oyuncu bulunmuş oldu. Bacon karakterini canlandırdığı film, gişede büyük ilgi gördü ve Statham’ın oyunculuk kariyeri böylece başlamış oldu.

Büyük başarısından 2 yıl sonra, 2000 yılında, yine Guy Ritchie’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, Statham’ın ikinci filmi olan ve Brad Pitt, Benicio Del Toro gibi popüler oyuncuların da yer aldığı Snatch çekildi. Filmde Turkish (Türk) karakterini canlandıran Statham ikinci defa başarıya imza attı.

Fakat Jason Statham’ın bugünkü popülerliğine de sahip olmasını sağlayan en önemli film serilerinden biri de baş rolünde yer aldığı “Taşıyıcı” serisidir. Serinin ilk filmi 2002 yılında yayınlandı. Diğer iki film ise 3 sene arayla 2005 ve 2008 yılında yayınlandı. Bu film serisi ile birlikte aksiyon filmi kategorisine adını yazdıran Statham “Cehennem Melekleri” ve “Hızlı ve Öfkeli” film serilerinde de yer alarak yerini iyice sağlamlaştırdı ve aksiyon filmi denilince akla gelen ilk isimlerden olmayı başardı.

KİŞİSEL HAYATI

Jason Statham,2010 yılında modellik yapan Rosie Huntington-Whiteley ile birliktelik yaşamaya başladı ve 6 yıl sonra, 10 Ocak 2016’da, nişanlandıklarını açıkladılar. Nişlanlandıktan 1 yıl sonra ise 24 Haziran 2017’de Jack Oscar Statham adındaki ilk çocukları dünyaya geldi.

“Jason Statham Kimdir?” bundan bahsettik. Diğer ki biyografi makalelerinde görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış