Karl Marx Kimdir?

Karl Marx kimdir, savunduğu felsefi görüşü nedir gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Fikirleri ile kominizmin babası olarak görülen Karl Marx’ın hayatını beraber inceleyelim.

Karl Marx’ın Hayatı

5 Mayıs 1818 yılında Almanya’nın Trier kentinde doğan Karl Marx, kominizmin atası olarak kabul edilir. Babası avukat’tı ve adı Hirschel Marx’tır. Annesinin adı ise Henrietta Marx idi. Henüz bir çocukken Karl Marx’ın ailesi yahudilikten vazgeçip, protestanlığı seçmiştir.

Karl Marx’ın Eğitimi

Karl Marx eğitimi Trier’de klasik eğitimini tamamladıktan sonra Bonn Üniversitesin de hukuk okudu. Hukuk okumasına rağmen felsefeye olan ilgisi onu bu disiplinden uzak tuttu ve beş yıl boyunca Berlin’de yaşadı. Daha sonra tekrar Bonn’a dönen Marx, Rheinische Zeitung adında bir gazetenin editörlüğünü yaptı. Jenny Von Westphalen isminde bir kadınla evlendi ve Fredrick Engels’le tanışıp beraber 1843 yılında Paris’te Franco-German Annals gazetesini çıkardı.

Fredrick Engels’le beraber Marx, işçi sınıfının toplumu özgürlüğüne kavuşturacağını savundu.  1844’te yayınladığı Ekonomi ve Felsefe Yazmaları’nda dışlanma kavramını sundu ve açıkladı. Bu gazeteler Almanya’da derhal yasaklandı

Tehlikeli bir devrimci olduğu iddiası ile 1845 yılında Paris’ten atıldı ve Brüksel’e yerleşti. 1847’de Proudhon’un eserinin eleştirisini yaptığı Yoksulluk Felsefesi’ni yayınladı. Yine 1847’de burada Engels’le birlikte Komünist Manifesto’yu hazırladı. Bu manifesto 1848’de Londra’da Komünist Parti Manifestosu olarak, Şubat devriminden hemen önce işçi sendikalarınca benimsendi.

Marx’a Louise Bonaparte’ın 18. Brumaire’ini yazmaya 2 Aralık darbesi sevk etti. 1867’de Kapital: Bir Ekonomi Politikası Eleştirisi, İlk Bölüm yayınlandı. Hayatını adadığı çalışmaları bu eserde bir araya getirmişti.

Karl Marx, yıllarca Alman yazarlar arasındaki “en iyi alçak” olarak görüldü. Marx, çalışmalarının yanı sıra işçi hareketlerine katıldı. Uluslararası İşçi Derneği’nin kurucularındandı. Fransa’daki 1871 seçimlerinde hareketinin bozguna uğramasıyla daha da kötüye giden sağlığı, Marx’ın Kapital’in kalan iki bölümünü tamamlamasına engel oldu.

Marx ailesinin hayatı kirayı zor ödeyecek şekilde geçti. Jenny ve Karl Marx’ın altı çocuğu vardı. Jenny ve kızları Eleanor, Karl’a çalışmalarında yardım ediyorlardı. Zaten Karl’da günlerini British Museum’daki kütüphanede çalışarak geçiriyordu. Daha sonra bir öğretmen olmak üzere evden ayrılan Eleanor, 1881’de ikisine hasta olan anne ve babasına bakmak için eve döndü. Karl Marx, 14 Mart 1883’de Londra’da vefat etti.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış