Bir köpekle bağ kurmak sanıldığı kadar zor değildir aslında. Köpek sahiplenmek isteyen kişiler genelde yavru olmasını isterler. Buna gerekçe olarak da onlara alışmasını istediklerini söylerler. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Yavru bir köpekle bağ kurmak ve ona bakmak yetişkin bir köpekle bağ kurmaktan çok daha zordur.   Yavruyken sahiplenilmiş fakat büyüdükçe hala bir bağ kuramamış köpekler de bulunmaktadır. Güveni sarsılan yetişkin köpekler tekrar tekrar güvenmek isterler. Köpeklerin genlerinde insanlara güvenmek ve onların yanında olmak vardır. Köpekle bağ kurmak için yapılması gereken saygı ve sevgi göstermektir. Köpeğin geçmişte yaşadığı olaylara, karakterine ve yapısına bağlı olarak bağ kurmanın birçok yolu bulunmaktadır.

Temel Eğitim

Temel eğitim insanların köpeklerle bağ kurmasını sağlayan en önemli yollardan biridir. Temel eğitim köpeklerin insanlara alışmasını, beraber yaşamayı ve beraber çalışmayı benimsemesini ve birbirlerinin huylarını öğrenmesi açısından çok ama çok önemlidir. Köpekle güzel bir an yaşanılırsa köpeğin güveni artar. Güveni artan köpekle bağ kurmak ise oldukça basittir. Temel eğitimden kasıt elbette sadece komutlar vermek değildir.

Günlük Rutinler

Yetişkin köpeklerin yarısından çoğu kötü olaylar yaşamış ve bunun sonucunda da hayal kırıklıkları yaşamıştır. Bir köpeğin mutsuzluğunu ve hayal kırıklığını yüzüne bakınca bile anlamak mümkündür. Yemek saatini, gezinti saatini ve oyun saatini belirli bir rutinde yapmak köpek ile bir bağ kurmayı kolaylaştıran bir diğer yoldur. Köpek ne zaman yemek yiyeceğini, oyun saatini ve gezme saatini tahmin edebilmelidir. Bu durum köpeğin gelişimi için de oldukça önemlidir. Bu rutini aksatmadan devam ettirince köpekler sahiplerinin onu bırakmayacağını ve sözlerine sadık olduklarını düşünürler. Düşünceleri böyle olunca da güvenmeye başlarlar. Güven ise bağ kurmanın en iyi yoludur.

Oyun Oynamak

Oyun oynamak bağ kurmanın en kolay ve en keyifli yoludur. Köpekler oyun oynamayı çok severler ve oyun oynamak köpekleri çok mutlu eder. Hoş sadece köpekleri değil insanları da çok rahatlatan bir aktivitedir. Oyun oynarken köpeğin bütün dikkati sahibinin üzerindedir. Bu yüzden oyun oynayarak bağ kurmak oldukça kolaydır. Oyun oynamak köpeğin stresini azaltıp köpeği rahatlatan bir aktivitedir. Oyun oynamak köpeklerin mutlu olmasını sağlamak zihnindeki insan algısını güzel noktalara getirmektedir.

Konuşmak

Köpeklerle konuşmak hem insanlara hem de köpeklere çok iyi gelen bir aktivitedir. Köpeklerle bağ kurmak içinde oldukça ideal bir yöntemdir. Yalnız köpeklerle konuşurken ses tonu ve seçilen cümlelere özen gösterilmelidir. Güvenli bir ses tonuyla yumuşak bir şekilde konuşmak gerekir. Köpeklerle yumuşak ve güvenli bir şekilde konuşmak onların stresini azaltacağı gibi insanların da stresini azaltan bir aktivitedir. Sözlü ödül en az ödül maması kadar etkili bir yöntemdir. Köpekler ile insanlar arasında en iyi bağı sağlayan yöntem konuşmaktır. Köpek sakinken ve yatarken, dinlenirken ona güzel şeyler söylemek gerekir.

yellow labrador retriever dog

Gerçekçi Olma

Her köpeği hatta ve hatta her hayvanı bir birey olarak görmek çok önemlidir. Köpeklerin kardeş olması bile onların birer birer olmasına engel değildir. Köpekleri iyi gözlemlemek çok önemlidir. Neleri sevdiğini, nelerden hoşlanmadığını ve neye sinirlendiğini gözlemlemek gerekir. Ve bununla birlikte köpeklere bu şekilde yaklaşmak gerekir. Eğer köpek hazır değilse ona karşı bir adım dahi ileri atmadan beklemek gerekir. Köpeklerin de sınırları olduğunu unutmamak gerekir. Her insanın nasıl kendine göre sınırları varsa bunu köpeklerde görmek de mümkündür. Bu durumu asla göz ardı etmemek gerekir. Köpeklerle bağ kurmak için en önemli yollardan bir diğeri de gerçekçi olmaktır.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış