Kum Saati Nasıl Yapılır?

Kum Saati Nasıl Yapılır?  Bu makalemizde sizlere kum saatinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Biliyorsunuz saatler hayatımıza girmeden önce saati bulabilmek için bir çok alet kullanılmıştır. Bunlardan biriside kum saatidir. Aynı boyut ve şekle sahip iki şeffaf pet şişe bulun. Şişeler ne kadar kısa olursa, zamanlayıcınız o kadar kararlı olur. Daha gerçekçi bir kum saati için, ampul şeklindeki şişeleri kullanmayı deneyin.

Şişe üzerindeki etiketleri çıkardığınızdan emin olun. Kalıntıları temizlemek için sabun ve ılık su kullanın. Şişeleri daha sonra alkol ile temizleyin. Kapakları çıkarın, birbirine yapıştırın ve yapıştırıcının kurumasını bekleyin. Yapışan kapakların ortasından bir delik açın.

Kapağı, normalde yaptığınız gibi ilk şişeye takın. İkinci şişeyi kumla doldurmaya başlayın. Boş şişeyi kum dolu şişeye takın. Kum saatini test edin. Kumun akması bittikten sonra gerekli ayarlamaları yapın. Kapaklar etrafına bir bant sarın. Tebrikler! Kum saatinizi kullanabilirsiniz.

Boş şişe alt tarafta olacak şekilde kum saatinizi çevirin. Kum tamamen aşağı aktığında, zaman doldu. Tekrar kullanmak isterseniz kum saatini ters çevirin.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış