Levent Yüksel Kimdir?

Türkiye’de en çok dinlenilen müzik türlerinden biri olan Türk Pop Müziği’nin temsilcilerinden biri olan Levent Yüksel’in hayatını ele alıyoruz.

Levent Yüksel’in Hayatı:

21 Ekim 1964 doğumlu, asıl adı Levent Uğur Yüksel olan Türk şarkıcı Antalya’da dünyaya gelmiştir. Liseye kadar olan eğitimini Antalya’da tamamlayan Yüksel; Özel Antalya İlkokulu’nda ilkokul eğitimini, Antalya Hızırreis Ortaokul’unda ise orta eğitimini tamamlamıştır. Antalya Lisesi’nden mezun olduktan sonra şuan İstanbul Üniversite olarak bilinen Devlet Konservatuarı olan  Belediye Konservatuarı’nın kontrbas bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Öğrenci olduğu süre zarfını çok sayıda gece kulübünde bas çalarak değerlendirmiştir ve bu sırada eşlik ettiği ünlü isimler de olmuştur. Askerliğini bitirdikten sonra Fatih Erkoç ve Sertab Erener ile birlikte bir gece kulübünün orkestrasında çalarak sahne almıştır. Erener ve Yüksel 1990 senesinde evlenmiş 1996 yılında ise bu evliliği noktalamışlardır. Çalışmalarına devam ettiği sırada da Aykut Gürel’in aracılığıyla Sezen Aksu’yla tanışmış ve Sezen Aksu’nun yetiştirdiği müzisyenlerden biri olmuştur. Daha sonra Aşkın Nur Yengi’nin Sevgiliye isimli ilk albümünde  yer alan ‘Bile Bile’ şarkısına Harun Kolçak’la birlikte vokal yaparak kariyer yolculuğuna sürekli kendine yeni şeyler katarak devam etmiştir. 

Levent Yüksel’in Müzik Kariyeri

İlk albümü olan ‘Medcezir’ ‘i  1993 yılının Mayıs ayında müzikseverleriyle buluşturmuştur. Çok ara vermeden 1996 senesinde de ikinci albümü olan ‘Levent Yüksel’in 2.CD’si’ piyasaya çıkarmıştır. 1997 yılının yazında, o yılın en çok satan teklisi olmayı başaran ‘Bi Daha’ adlı teklisini çıkarmıştır. Daha sonra 1998 yılında çıkardığı ‘Adı Menekşe’ ve 2000 yılında çıkardığı ‘Aşkla’ adlı albümü ile müzik kariyerine hız kesmeden devam etmiştir. Orhan Gencebay’ın ‘Yarabbim’ şarkısını tekrar seslendirdiği  ve bu şarkıya da yer verdiği albümü ‘Uslanmadım’’ı ise 2004 yılında piyasaya sürmüştür. 2006 senesinde ise kadın şarkıcılar tarafından seslendirilen eski şarkıları Levent Yüksel’in sesinden dinlediğimiz albümü ‘Kadın Şarkıları’ piyasaya çıkmıştır.2010 senesinde ‘Aşk
Mümkün müdür Hala?’ Emre Altuğ ve Yaşar ile de çalışıp  ve  bazı şarkılar için Emre Altuğ ile düet yapmıştır. Şuan günümüzde kendisi Türkiye’ de şarkı söyleyen en iyi erkek yorumcular arasında gösterilmektedir. 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış