Mikrop Nedir?

Mikrop; Elle tutulmayan, çıplak gözle görülmeyen küçük(ufak) mikro organizmalardır. Sadece mikroskopla görülürler. Hastalıklara sebep olup zararlı bakterilere mikrop denir. Çok hızlı ürerler. Mikroplar yeryüzünde yaşarlar ve yıllardır varlar.

Mikropların varlığını 1963 yılında Hollandalı tüccar Antony Van Leeuwenhoek tasadüfen keşfetti. Ama mikropların hastalıklara neden olduğu 19. yüzyılın sonlarında öğrenildi. Osmanlı Devleti zamanında Akşemseddin tarafından yazılan Maddet-ül Hayat adlı eserinde de mikroplardan söz etmiştir.

Mikropların Özellikleri ve Bulunma Yerleri 

Mikroplar hayvansal, bitkisel kaynaklıdırlar ve buralarda ürerler. Ayrıca solunum yolunda enfeksiyon  yapan başlıca üç çeşit mikrop vardır. Bunlar; Bakteri, virüs ve mantarlardır. Mikroplar her yerde yaygın olarak bulunurlar.

Mikroplar herzaman hastalık yapmaz. Bazıları zararsızdır, bu zararsız olanlarına Flora Denir. Gıda yapımda kullanılırlar. Bunlar peynir, yoğurt ve sirke yapımında etkindirler. Bunlar yaşadığımız her ortamda, masada, sandalyede, ayakkabılarımızda, elimizde vb. olabilirler.

Zararlı olan mikroplar patoneyik bakterilerdir. Bu bakteriler gıdaların üstüne gelerek onları çürütür ve bozulmasına neden olurlar. Bozulan gıdalarda mikrop miktarı artar. Mikroplar burada bölünürler ve hızlıca çoğalmaya başlarlar. Mikroplar en hızlı çoğalmaya sıcak, rutubetli ve nemli bölgelerde gerçekleştirirler.

Mikropların İnsan Vücuduna Girişi 

Mikroplar bize yani insan vücuduna  kan yoluyla, lenfe yoluyla ve sinir yoluyla girerler ve yayılma sağlarlar.

Mikrop insanda açık yara yada açık olan yerlerinde (ağız, burun vb.) vücudumuza girerek orada çoğalmaya başlarlar.

Mikroplar;

  • Doğrudan temas yoluyla yada dolaylı temas yoluyla bize bulaşır. Taşıyıcı araçlarla vücudumuza taşırız mikrobu. Bunlar; kapı kollarında, bardaklarda, çatallarda, diş fırçalarında, elbiselerde, telefon, tabletlerde vb gibi yerlerden gelirler. Çoğunlukla da doğrudan gıda yoluyla vücudumuza girerler. Çiğ et ürünlerinde, süt, peynir, çiğ yumurta ürünlerindeki bu mikroplar.
  • Damlacıklar yoluyla bulaşırlar. Burada insan yoluyla insana bulaşırlar. Mikroplar; hapşırma, öksürme, tükürme ve gülme ile çevremizdeki her şeye yayılırlar ve insanlara bulaşırlar.
  • Üçüncü yol olarak mikropların bulaşma şekli ise hava yolu ile olur. Solunum yolundan çıkan mikroplar küçük toz parçaları üzerinde uzun süre canlı kalır ve yaşar. Hava akımı ile uzak yerlere giderek hastalık bulaştırır. Dünyada görülen küresel salgınların birçoğu buna örnek; domuz gribi, kuş gribi gibi.

Mikroplar yukarıda saydığım sebep ve faktörlerle vücudumuza girerler.

Mikrobun Vücuda Girmesi Sonucunda

Mikroplarla vücudumuzda kan hücreleri savaşır. Fakat bu zararlı mikropların kanda çoğalmaları, üremeleri çok tehlikelidir. Bu durumda vücudun direnme gücü sona erer. Bağışıklık sistemi çöker. Ciddi hastalıklara ölüme sebebiyet verir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış