Endüstriyel tesisler, tarım arazileri, petrol tesisleri, sulama alanları ve su kütlelerinden salınan bir sera gazı olan metan gazının en az karbon kadar iklim değişikliğinde etkili olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle NASA, metan gazının atmosferdeki hareketlerini gösteren 3 boyutlu bir harita oluşturdu.
NASA’dan bilim insanları da küresel ısınmada etkisi olduğu bilinen metan gazının Dünya’da ki miktarı ve atmosferdeki hareketini gösteren 3 boyutlu bir harita oluşturdular. Bilim adamları, iklim değişikliği ve küresel ısınmayı öğrenebilmek için farklı alanlarda çalışmalar yürütüyorlar.
NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışan karbon döngüsü bilimcisi Abhishek Chatterjee, karbondioksitle benzer şekilde, uzun süredir devam eden insan faaliyetleri sonucunda metan konsantrasyonunun eskiden olduğundan daha hızlı bir şekilde arttığını söylüyor. Chatterjee, insan nüfusu artmaya devam ettikçe ve enerji kullanımı, tarım ve hayvancılık alanlarında değişiklikler yapılmadığı sürece metan emisyonunun artacağını ifade ediyor.

Metan emisyonunun iklim değişikliği üzerindeki negatif etkisi nedeniyle, metan emisyonunun nasıl geliştiği ve küresel ısınmaya nasıl katkıda bulunduğuna dair eksiksiz bir tabloya bilim dünyasının fazlasıyla ihtiyacı var.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış