Plastik nasıl yapılır

Plastik nasıl yapılır? Sorusu ile ilgili merak ettiğiniz şeyleri bu başlıkta sizlere aktarmaya çalıştık. Gündelik yaşamımızda hemen her yerde kullandığımız plastiğin nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi? 20. yüzyılda yoğun olarak kullanılan ve adeta damgasını vuran plastik, sağlıklı ve ekonomik olması sebebiyle ambalajlama ve diğer pek çok alanda kullanılan özel bir maddedir. Günümüzde plastiğin olmadığı bir dünyayı hayal etmek oldukça zordur. Bugün kullandığımız klavyeler, telefonlar, monitörler, arabalar, su ambalajları, evler ve farklı yaşam alanlarımız başta olmak üzere pek çok alanda plastik yoğun şeklide kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu ürünün hayatımızda olmadığını düşünmek oldukça zordur. Ekonomik olması kadar hijyenik olan bu ürünün olmadığı bir hayat yaşamak imkansızdır. Plastiğin olmadığı bir dünya düşündüğümüzde giydiğimiz pek çok şey ve eşyalarımızın büyük bir bölümü olmayacaktı.

İnsan yapımı plastik ilk olarak bakalit olarak bulunmuştur. Eski çağlarda insanların hayvan boynuzlarını eriterek şekil verip kullandıkları bilinmektedir. Bu durum doğadaki plastik örneği olarak gösterilebilir. İkinci dünya savaşından sonra plastik üretimi artış göstermiştir. Bunun sebebi ham petrolün işlendikten sonra arta kalan bölümünden plastik üretiminin mümkün olduğunun anlaşılmasıdır. Üretilen bir varil petrolün %70’lik bölümü yakıt olarak kullanılırken %4 lük gibi bir kısmı ise plastik üretiminde kullanılmaktadır. Plastiğin maliyet düşüren ve her alanda rahatlıkla kullanılabilen bir madde olması bize önemini daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.

Plastik Üretimi

Plastik nasıl yapılır? En kısa cevap olarak doğada bulunan ham maddelerin işlenmesi ile elde edildiğini söylemek mümkündür. Üretim temelde petrol rafinerisinde damıtma işlemi ile başlamaktadır. Plastik üretiminde selüloz, kömür, doğal gaz, tuz ve petrol gibi ürünler plastik üretimi için doğada bulunan doğal maddeler olarak bilinir.  Petrol rafinerisinde yapılan damıtma işleminin ardından franksiyon meydana gelir. Franksiyon, petrolün hafif gruplara ayrılmasıdır. Elde edilen franksiyonlardan biri olan nafta plastik üretimi için son derece gereklidir. Plastiğin ortaya çıkması için iki ana işlemden geçmesi gerekir. Polimerleştirme ve polikondasasyon işlemleri plastiği oluşturan temeldir. Polimerleştirme reaktörü aracılığı ile etilen ve propilen gibi monomerlerden polimer zincirleri oluşturulmaktadır.  Polimer türlerinin kendisine has yapısı ve özellikleri bulunur. Pek çok plastik türü olduğu için bu plastik türlerini Termoplastikler ve Termosetler olarak ini ana başlık altında toplamak mümkündür. Termoplastikler ısıtıldığı zaman erir ancak soğuduğunda tekrar sertleşmektedir. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız plastik çeşididir. Termosetler ise kalıplandıktan sonra eritilmesi mümkün değildir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış