Sanal gerçeklik teknolojisi hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. İlk önce oyun alanında ortaya çıkan sanal gerçeklik teknolojisi insan odağının hemen her anında yerini aldı. Teknolojinin daha ne kadar ileri gidebilir dedirten bir hizmeti sanal gerçeklik teknolojisi bakın hangi alanlarda kullanılıyor.

Sanal Gerçeklik Teknolojisinin Kullanım Alanları

Oyun alanında ortaya çıktığını söylemiştik. Peki daha sonra hangi alanlarda kullanılmaya başlandı dersiniz, Tıp alanında, Oryantasyon eğitimlerinde, Psikiyatri tedavilerde, Mimarlık alanlarında, Mühendislik alanlarında ve İnşaat sektörü bunlardan bazıları. Bu alanlarda nasıl kullanılıyor bir göz atalım.

Birçok Alanda Kullanılıyor

Tıp alanında tıp fakültesi öğrencilerine gerçek ameliyat ortamı sağlayarak pratik yapma şansını veriyor. Öte yandan sağlık personelleri gerçek bir olayın simüle edilmiş haliyle deneyim yaşamaktalar. Oryantasyon eğitimlerinde ise; hiçbir risk olmadan personelin çalışacağı alanlarda işi öğrenmesi sağlanabilmektedir. Fobileri olan insanlar sanal ortamda korkularıyla yüzleşerek uzman eşliğinde korkularına yenmektedirler. Birkaç arkadaşım var yükseklik korkusunu sanal gerçeklik teknolojisi ile yenerek yamaç paraşütü yapmaya başlamışlar. Ne kadar ilginç! Teknoloji en çok mimarların işine yaramışa benziyor.

Çizecekleri ortamı önce sanal ortamda görerek hatalarını fark edebiliyorlar. Daha sonra bu hataları düzelterek gerçekçi ve hatasız bir ortam oluşturmanın keyfine varabiliyorlar. Birçok kolaylığı da beraberinde getirmiş, nesnelerin rengini değiştirme istediğin bir eşyayı evin istediğin noktasına koyma beğenmediğiniz bir eşyayı kaldırdığınızda ortamın nasıl göründüğü mimarların işini bir hayli kolaylaştıracak gibi.

Mühendisler İçinde Aynı Şeyler Geçerli

Yaptıkları bir projeyi hayata geçirmeden önce sanal ortamda test edip yanlışını ve eksiğini görmelerini sağlıyor. Bu hem maliyet hem zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor. Saatlerce montaj edip test etme işiyle uğraşmıyorlar. Hem yanlış bir şey yapmış olsalar bu onlar için maliyet demek. Tesisat içerisinde ki riskleri görmelerine de yardımcı oluyor. Örneğin metrelerce uzunlukta zor şartlar altında döşenecek su tesisatını düşünelim. Gerçekte olsa bu tesisatı döşeyip hesapta olmayan şeylerden dolayı sorun çıkabilir. Ancak Sanal ortamda bu parçaları birleştirerek suyun akışını görmek hataları ve riskleri tespit etmek onların hem zamandan hem maliyetten tasarruf etmelerini sağladı.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış