Cep telefonlarının ne zaman hayatımıza girdiğini hepimiz unuttuk. 90’lı yıllarda başlayan cep telefonu kullanımı giderek hayatımızın tüm alanlarına yayıldı ve bizi de ele geçirdi. Bugün telefon bizim bedenimizin ve varlığımızın önemli bir parçası gibi. Onsuz adım atamıyoruz ve hatta nefes alamıyoruz. Bugün akıllı telefonlarla birlikte hayatımızın her alanına internetle beraber nüfuz etmiş olsalar da bazı cep telefonu modelleri de tarihe geçti. belki şimdi hemen ismi aklınıza gelmeyen bazı modelleri görür görmez hatırlarsınız. Bir zamanlar çok moda olan ve herkesin sahip olmak istediği cep tlefonları ile şimdi çok yaygın olmasıyla tarihe geçecek olan bazı modeller şöyle sıralanabilir.

DynaTac

Cep telefonları 90’lı yıllarla birlikte yaygınlaştı. Ama aslında ilk telefonlar 1983’te kullanılmaya başlandı. Bu modeller o zamanlar bir zenginlik ve statü göstergesi olarak kabul ediliyordu. Adını hatırlamasanız da kalın ve ağır adeta bir telsiz gibi olan bu modelleri mutlaka hatrlayacaksınız. Bu şekilde de hatırlamazsanız takoz dememiz yeterli olabilir sanırız. O dönem neredeyse bütün filmlerde yer alan bu modeller yaklaşık dört bin dolar civarındaydı.

IBM’s Simon

Bu modelleri herkes hatırlamayabilir. Ama aslında IBM’s Simon akıllı telefonların atası olarak kabul ediliyor. Çünkü bu telefonla hem arama yapılıyor hem de bir yapılaak listesi hazırlanabiliyor. 1994 yılında piyasaya çıkan bu dönem çok kısa bir sürede popüler hale geldi. Şimdi bakınca yapabildikleri önemsiz gibi gözükmese de o dönemin en etkileyici modellerinden birisi.

Nokia 3310

İşte bir zamanların vazgeçilmez telefon markası. Nokia 3310’u hatırlamıyorum diyen çıkmaz sanırım. ya da çok genç ve yaşınız küçük değilse bu modeli mutlaka hatırlarsınız diyelim. Bu modelin en önemli özelliği dayanıklı olması. Şimdi ki akıllı telefonlara göre pek hassas olmayan ve de her ortamda rahatça kullanılan bu model cep telefonu tarihinde yaygın kullanılma özelliği ile bir devrim olarak kabul ediliyor. Bu telefonu hatırlayanların unutmadaığı bir diğer şey ise Yılan oyunu. Saatlerce bizi ekrana bağlayan bu oyun şimdi ilkel gözükse de o zaman çok hoşumuza gitmekteydi.

T-Mobile Sidekick

Bu modeli hatırlayanlar mutlaka Paris Hilton’u da hatırlar. Çünkü bu model çıktığı zamanlar en çok Paris Hilton tarafından kullanılması nedeniyle ünlü oldu. Geniş klavyeli telefonlar zamanını hatırlayanlar bu modeli de hatırlar. En beğenilen modellerden birisi olan T-Mobile sidekickler çok yaygın kullanılmasa da o zamanlar çok beğeniliyordu.

BlackBerry 7230 

Yine çok yaygın olmasa da özellikle iş dünyasında en çok tercih edilen unutulmaz modellerden birisi de BlackBerry 7230. Bu model de ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. İnternete telefonla bağlandığımız yılları başlatan model, zamanında oldukça popülerdi.

Motorola Razr

Motorola Razr’la birlikte cep telefonu alemi kalın ve kaba modellerden krutuldu. İnce ve kapaklı cep telefonları döneminin başlamasına neden olan Motorola razr en pratik ve küçük modellerden birisi. Oldukça yaygın olarak kullanıldı ve hatta benzer modeller az da olsa halen kullanılıyor.

iPhone 1

Cep telefonu tarihi iPhone1’le birlikte yeniden yazılmaya başlandı. hem uygulamaları hem de dokunmatik ekranı ile birlikte ilk iPhone piyasaya sürüldüğünce heyecanla karşılandı. Akıllı telefon tarihinde bir devrim niteliğinde olan iPhone halen en çok tercih edilen modellerden birisi.

Samsung Galaxy

Ve sahneyi halen kullanılmakta olan bir başka klasikle tamamlayalım. Android işletim sistemi ile çalışan ilk Samsung Galaxy’nin çıkış tarihi 2009. Halen ne kadar yaygın bir kullanımı olduğunu söylemeye de gerek yok.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış