Türk futbolunda birçok kaleci bunlardan kaleci olmaz lafını bertaraf etmiştir. Çoğu kaleci adını Türk futboluna altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Kimisi son dakika kurtarışları ile tarihe damgasını vurmuş, kimisi de kurtardığı bir penaltı ile şampiyonluğu getirmiştir. Futbolun en önemli parçaları olan kaleciler iyi bir takımın olmazsa olmazıdır. İşte Türk futboluna damga vurmuş ve tarihe geçmiş kalecileri:

Rüştü Reçber

Milli takım formasını uzun süre üzerinde taşıyan kaleci daha sonra Barcelona forması giymiştir. Birçok Türk şampiyonlarına öncülük etmiş ve sayısız kazandırmış olduğu kupa bulunmaktadır. Fenerbahçe, Beşiktaş ve daha birçok takımda hatırı sayılır şampiyonluklar elde etmiştir. Akdeniz bölgesinden çıkan bu kaleci döneminde en çok istenilen kaleciler arasında yer almıştır.

Volkan Demirel

Kartal Spor futbol kulübünde bulunan kaleci daha sonra başarılı performansı sayesinde Fenerbahçe’ye transfer edilmiştir. İlk zamanlarda Rüştü Reçber’in sürekli yedeğinde duran bir kaleci olmuştur. Ama daha sonra o da bulduğu ilk fırsatta sahneye çıkmış ve başarılı bir performans sergilemiştir.

Milli takımın Avrupa 3.lüğünün alınmasın da ve Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali’nde gerçekten üstün bir başarı sergilemiştir. Volkan Demirel denildiğinde ünlü kalecinin penaltı atışları hiçbir zaman göz önünden gitmeyecektir.

Engin İpekoğlu

Yurtdışında Avustralya’da yetişen ünlü kaleci Sakaryaspor ile Türkiye Kupasını kazandığında değeri daha da çok arttı. Ancak bu kalecinin yaşadığı talihsiz trafik kazası takımdan ve milli takımdan uzak kalmasına neden olmuştur. Engin İpekoğlu denildiğinde Almanya ile olan maçımız ve Engin’in atmış olduğu penaltısı akıllara gelmektedir. Beşiktaş’ta 2 kez şampiyonluk kazanmış olan kaleci daha sonra Fenerbahçe’ye transfer olmuş ve en iyi zamanları orada sergilemiştir.

Hayrettin Demirbaş

Uzun bir dönem alt kadroda yer alan kaleci sabretti ve kalenin tek sahibi konumuna geçti. Uzun boyu ve en iyi performanslarıyla bu sabrının karşılığını Milli Takım’a yükseltilerek aldı. Ancak üzücü olan şudur ki Galatasaray’a transfer olan kaleci daha sonra psikolojik rahatsızlıklar yaşayarak takımdan ayrıldı.

Ömer Çatkıç

Eskişehirspor’da oynamaya başlayan kaleci diğer kalecilerden daha kısa bir sürede muazzam performansı sayesinde yükseldi. 2002 Dünya Kupası’nda büyük bir başarı göstererek ne kadar Rüştü Reçber’in yedeği de olsa 3. olma başarısı göstermiştir.. Belki bu başarılı kalecinin öne çıkmasını o zamanların en iyi kalecisi konumunda olan Rüştü Reçber engellemiştir.

Fatih Uraz

Samsunspor’un bugünlerde hala konuşuluyor olması belki de Fatih Uraz’a borçludur. Fatih Uraz oyunu okuyabilen ve gelebilecek tüm tehlikeleri tahmin eden ve tam bir penaltı kurtarma canavarıydı. Ancak geçirdiği büyük trafik kazasında bazı yeteneklerini kaybetti ve futbol hayatından ayrılmak zorunda kaldı.

Erhan Aslan

Her zaman için herkesin tanıdığı bir kaleciydi. Genellikle Kocaelispor formasıyla görünen kaleci daha sonra Milli Takıma seçilmiştir. Bursaspor’da da oynayan kaleci o dönemlerde atılanı tutan ve oldukça ünlü bir kaleciydi.

Fevzi Tuncay

Fevzi Tuncay Beşiktaş formasını en iyi değerlendiren kalecilerden biridir. Malatyaspor’da ise büyük bir etken haline gelmiş ve birçok maçta en çok şut çıkartan kaleci olmuştur. Lakin daha sonraki dönemlerde mental olarak sürekli üst seviyelere çıkamadığı için bir düşüş içerisine girmiştir.

Metin Akçevre

Orduspor’da başarılı bir performans gösterip Beşiktaş takımına transfer edilmişti. Lakin kimse onun ilk 11 kalecisi olduğuna inanmıyordu. Fakat fırsat bulduğu maçlarda az olsa süre bulmuş ve çok iyi değerlendirmiştir. Daha sonra hangi takıma gitse neredeyse üst düzey bir performans sergilemiştir. Unutulmaz kalecinin göze çarpan en büyük yeteneği ise her penaltıyı gole çevirmesiydi.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış