Kanser, birçok farklı türü olan bir hastalık grubudur. Yer aldığı doku ya da organın adına göre isimlendirilir. Sık görülen kanser türleri bölgelere, ırklara ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir.

Kanser hastalığının ismi bile insanları tedirgin etmeye yeterlidir. Haliyle bu kadar tedirginlik yaratan bir hastalığın sık görülen tipleri de merak edilir. Özellikle ülkemizde sık gördüğümüz kanser türlerini çoğu kişi merak eder.

Akciğer Kanseri

Kanser hücrelerinin akciğerlerde görülmesi sonucunda hastalığın ismi akciğer kanseri olur. Öksürük, balgam, nefes darlığı, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtileri vardır. Özellikle sigara, fabrika dumanı gibi kirli havaya maruz ile akciğer kanseri riski artar. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür.

Ülkemizde en sık karşılaştığımız kanser türleri arasındadır. Sigara içme oranının yüksek olması ve sigara içme yaşının oldukça erken olması bu durumun önemli sebepleri arasındadır. Bunun yanında maden işçiliği gibi mesleklerde karşılaşılan riskler sonucunda da akciğer kanseri görülebilir.

Tedavisinin zorlu ve uzun bir süreç olması nedeniyle tüm kanser türleri gibi insanları korkutan bir hastalıktır. Ancak tedavi yöntemlerinde yaşanan olumlu gelişmeler sonucunda kanser eskisi gibi çaresiz bir hastalık olmaktan yavaş yavaş çıkmaktadır.

Meme Kanseri

Ülkemizde kadınlar arasında en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Erkeklerde ise çok nadir olarak görülür. Kadınlar için ülkemizde ücretsiz meme kanseri taraması yapılır. Tarama yöntemi ise mamografi çekimidir. 40 yaşın üzerindeki kadınların 2 yıl aralıklarla mamografi çektirmesi önerilir.

Meme kanseri belirtileri çeşitlidir. Bazen hiçbir belirti vermeden sessiz bir şekilde ilerleyebilir. Meme cildinde kırışıklık, meme başından kanlı, iltihaplı akıntı, memede ele gelen şişlik, ağrı gibi belirtiler örnek olarak verilebilir. Kadınların bu belirtiler konusunda dikkatli olması gerekir.

Prostat Kanseri

Erkekler arasında, ülkemizde en sık görülen kanser türü prostat kanseridir. Ancak tedavi anlamında yüz güldürücü sonuçlar alınır. Erken dönemde teşhis edildiği takdirde tedavi edilir ve yaşam süresine olumsuz bir etkisi olmaz. Ancak teşhis edilmekte geç kalınırsa, kanser hücreleri çevre doku ve organlara yayılabilir. Bu durumun tıp dilindeki adı metastazdır.

Prostat kanseri belirtileri idrara sıkışma hissi, sık idrara çıkma, idrar kaçırma ve ağrı olabilir. Bu gibi şikâyetler görüldüğünde hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmak önemlidir. Erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Kolon Kanseri

Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanseri, Türkiye’de görülen kanser türlerinden biridir. Özellikle ileri yaştaki bireylerde görülür. Genetik faktörler kolon kanseri nedenleri arasında önemli bir yer tutar. Bunun yanında yanlış beslenme alışkanlıkları, radyasyon maruziyetti, kronik kabızlık gibi nedenler de etkilidir.

Kolon kanserinin belirtileri ise dışkıda kan görülmesi, dışkı yapma alışkanlıklarında yaşanan değişiklikler, kilo kaybı ve halsizliktir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bu kanser türü için ülkemizde tarama yapılır. 50 ila 70 yaş arasındaki bireylere ücretsiz olarak dışkıda kan testi yapılır. Testin amacı gözle görülemeyen küçük kanamaların erken dönemde tespit edilmesidir.

Tiroid Kanseri

Ülkemizde görülen kanser türlerinden birisi de tiroid kanseridir. Boğaz bölgesinde yer alan tiroid, hormon salgılama görevi olan bir bezdir. Tiroid hormonunu az veya çok salgılaması sonucunda vücutta bazı değişikliklere sebep olur.

Tiroid kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Tirodinin az çalışması anlamına gelen hipotiroidi ve çok çalışması anlamına gelen hipertiroidi ile karıştırılmamalıdır. Kanser bu hastalıklardan ayrı bir durumdur. Tedavisinde tiroid bezinin bir kısmının ya da tamamının alınması gerekebilir. Bunun yanında radyoterapi ya da kemoterapi uygulanabilir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış