Yatak odası dekorasyonunda doğru hamleler yaptığınızda huzurlu ve ferah bir ortama dönüştürebilirsiniz. Bu ferahlık odanın büyüklüğüyle ve ışık alıp almamasıyla doğrudan etkilidir. Ancak ışık almayan ve küçük yatak odalarını da vereceğimiz tüyolarla ferah hale dönüştürme şansınız vardır.

Mobilya seçimi, duvar renkleri, perdeler, halılar derken aslında bir evin duruşunu kendi ellerimizle belirleyebiliriz. Bu anlamda baktığımızda iç mimarinin ve dekorasyonun önemi daha iyi anlaşılır. Ufak dokunuşlar, bazen beklediğimizden çok daha büyük etkiler yaratabilir.

Açık Tonları Seçin

Özellikle küçük ebatlardaki yatak odasına sahip olanların dekorasyonda açık renkleri tercih etmeleri ferah bir görünüm açısından önemlidir. Duvarların ve perdelerin açık renklerde olması ile işe başlayabilirsiniz. Krem rengi, beyaz, lila, uçuk pembe, uçuk mavi gibi renkler odaya ferahlık katmak için çok uygundur. Perdelerle duvar boyasını aynı renk seçmeniz, odanın olduğundan daha geniş ve ferah görünmesini sağlar.

Seçtiğiniz mobilyalar da açık renklerde olursa, ferah görüntüye katkı sağlamış olur. Beyaz ve krem rengi tonları hem klasik mobilya renkleridir hem de bulunduğu ortamı aydınlık gösterir. Koyu  renkler ise odanın havasını boğar. Eğer çok geniş bir yatak odanız varsa elbette koyu renkleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örneğin bembeyaz döşenmiş yatak odanızda siyah halı kullanmak, odanızı stil sahibi bir görünüme kavuşturur.

Büyük Objeleri Kullanmaktan Kaçının

Yatak odasında kullandığınız aksesuarların büyük olmasından kaçınmanız ferah görünüm açısından önemlidir. Bir odanın boyutlarının küçük olması, sizi büyük objeleri kullanmaktan alıkoymaz elbette. Ancak yatak odası için aynı şeyi söyleyemeyiz. Huzurlu bir ortam olmasını beklediğimiz yatak odasında olabildiğince küçük objeler kullanmamız daha doğru olur.

Aksesuar seçimi bir odanın tarzını belirleyen ana unsurlardan biridir. Yatak başınıza koyacağınız İngiliz tarzı bir abajur ile odanın görünümüne şıklık katabilirsiniz. Üstelik abajur dekorasyon ürünü olması yanında aydınlatma özelliğinden de faydalanılabilir.

Perdelerinizi Açın

Yatak odasının perdeleri genellikle kapalı halde unutulur. Sabah uyandığınızda perdeleri açmayı ihmal ederseniz tüm gün karanlık bir şekilde geçecektir. Oysaki bir ortamı ferahlatmak ve aydınlatmak istiyorsanız en önemli yardımcınız güneş ışığı olacaktır.

Her sabah uyandığınızda ilk işiniz yatak odanızın perdelerini açmak olursa ferah ve aydınlık bir yatak odanız olur. Bu durum zamanla sizde alışkanlık haline gelir. Böylece güneş ışığından da evinizde bolca faydalanmış olursunuz.

Renkli Lambalar Kullanın

Yatak odanıza ferah ve mistik bir hava vermek istiyorsanız lambalarınızı renkli ışık verecek şekilde tercih edebilirsiniz. Farklılıklar doğru şekilde kullanıldığında dekorasyona hoşluk katar. Bu nedenle siz de yatak odanıza farklılık katmak amacıyla renkli ışık veren lambaları ve abajurları kullanabilirsiniz.

Beyaz ışık her zaman için odayı en aydınlık yapan ışık türüdür. Ancak yatak odanızın size özel olduğunu düşünürsek istediğiniz değişiklikleri rahat bir şekilde yapabilir ve özgünleştirebilirsiniz. Bu özgünlüğü renkli ışıklar kullanarak sağlamak ise kulağa çok hoş geliyor.

Fazla Eşyadan Kaçının

Bir yatak odası düşünün. İçinde büyük dolaplar, şifonyerler, askılıklar yanında birçok farklı eşya da bulunsun. Diğer odaların fazlalıklarının yatak odasında depolanması sonucunda bu görüntüyle karşılaşırız. Bu durumda yatak odanızda ferah bir görüntü elde etmekten ne yazık ki söz edilemez.

Yatak odanızda fazla eşyaları bulundurmamanız gerekir. Böylece az eşya ile daha ferah bir yatak odanız olur. Kullanmadığınız eşyalarınızı ise ihtiyacı olan kişilere vererek evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Eğer evinizde depo gibi bir alan yoksa fazla eşyaları bir yerde barındırmanız zordur. O nedenle evinizden uzaklaştırmanız en doğru çözüm olacaktır. Az eşya ile gelen ferah görüntüyü çok seveceksiniz.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış