Yağışların bol olduğu bölgelerde dahil olmak üzere birçok bölgenin iklim değişikliği nedeniyle kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı bilim insanları tarafından bildirilmektedir. Kuraklık risklerini belirlemek bugün için oldukça zor olduğundan Lincoln Üniversitesi ve NASA araştırmacıları beraber bir çalışma gerçekleştirerek yer altı suları haritaısnı oluşturdular.

Küresel Harita oluşturulmasında kullanılan GRACE-FO uydusu, yerçekimi haritası oluşturulması için Dünya’daki yerçekimi değişimlerini takip ediyor ve bunun için küresel su ve buz akışlarını ortaya çıkarıyor. Merkezi ülkelerde ortaya çıkan kuraklık hızlı bir şekilde tespit edilebilirken, Afrika’nın çok bilinmeyen bölgelerinde ortaya çıkan kuraklık insani bir krize sahne olmadan bilinmemektedir.

GRACE-FO ile elde edilen verileri, farklı derinliklerdeki yeraltı sularının zaman içindeki değişimini ortaya çıkarmak için su ve enerji döngülerini simüle eden bir bilgisayar modeli ile birleştirdiler. Bu sayede toprağın en üstte bulunan 3 katmanındaki nem ve sığ yeraltı suları tespit edilerek, yeraltı sularının haftalık olarak değişimi küresel bir haritaya taşındı.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış