Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Son zamanlarda, Bitki çaylarının içinde en revaçta olan seçenek yeşil çaydır. Yeşil çay tüketimi faydalarından dolayı çok tercih ediliyor.

Eski tarihte alternatif tıpta bir çoğu hastalığın tedavisinde kullanılmış. Günümüzde şifalı bitki olarak kabul edilen yeşil çayın faydaları araştırılıyor. Anavatanı Japonya, Çin ve Hindistan olan yeşil çayı bu makalemizde sizler için açıklayacağız.

Yeşil Çay Nedir?

Doğada yetişen yeşil çay, bilimsel ad olarak ise Camellia Sinensis denen çay bitkisi, belirli işlemlerden geçerek üretilen bir çay çeşididir.  Siyah çay ile aynı bitkiden üretilmesine rağmen, üretim esnasındaki farkı işlemler sebebiyle yeşil çay kendine has özellikler kazanır. Bu işlem farklılığını ise şöyle açıklayabiliriz;

Siyah çay kurutulma esnasında yavaş yavaş kurutulurken, yeşil çayın kurutulmasında bu evre oksijenle tepkimeye girmesini engelleyerek, çok hızlı bir şekilde kurutulur. Bu sebeple yeşil çay üretimin de yaprak yarı fermente bir halde bırakılır. Yeşil çay üretimde, siyah çaya oranla daha az prosesten geçtiği için çok daha güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir.

Antioksidan Nedir?

Vücudun kendi tarafından üretildiği gibi, dışarıdan da alınması mümkün olan kimyasal maddeye Antioksidan denir. Görevi ne diye soracak olursanız oda şu şekilde, Vücuttaki serbest radikallere karşı savaşarak, hücre yapısını korumaktadır. Stres, sigara ve alkol tüketimi serbest radikallerin oluşmasında çok önemli rol oynarken ciğerlerin hava ile teması veya yediğimiz besinlerin sindirilmesi serbest radikallerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Bunca kötü şeyden sonra şu soruya cevap getirelim. Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları

1- Zayıflama: Biliyorsunuzdur ki yeşil çayın en çok tartışılan ve gündemde olan konusu zayıflattığı hakkındaki söylemler. Kateşinler sayesinde yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandıran özelliği oldu doğru. Fakat uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda, zayıflamaya çok az etkisi olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

2- Kanser: Günümüz hastalıklarından Kanser içinde yeşil çayın oldukça faydası var. Yeşil çayın özünde bulunan flavonoidler sayesinde, vücutta bulunan kanserli hücreleri öldürerek, kanser riskini düşürdüğü söyleniyor. Herhangi bilimsel bir açıklaması yok ama veri olarak elimizde bulunan bu. Ayrıca kanserli hücreleri öldürürken etrafında bulunan sağlam dokuya zarar da vermemektedir.

3- Stres: Kuru çayın yapraklarında bulunan L-Theanine maddesi sayesinde stresi azaltıyor.

4- Cilt Bakımı: Antioksidan sayesinde yeşil çay kırışıklık, cildin yaşlanması ve güneş ışınının zararlı olan etkilerinden de korumaktadır.

5- Hafıza: Uzmanların Çin’de yaptığı bir araştırmada yeşil çayın içerisinde bulunan kimyasal maddelerin, beyindeki hücresel mekanizmayı etkilediği ve hafıza üzerinde olumlu sonuçlar yarattığı tespit edilmiştir.

6- Diyabet: Yemeklerden hemen sonra yeşil çay içtiğinizde, kan şekeri artışını düşürerek, glukoz seviyesini düzenler bu sayede vücudumuz yağ depolamayı engeller.

7- Kalp ve Kolestrol: Yeşil çayın içinde bulunan polifenoller ve kateşin sayesinde kandaki kötü kolestrolü düşürür. Aynı zamanda iyi kolestrol seviyesini arttırır ve kalbi korur.

8- Kan Basıncı: Yeşil çayı düzenli olarak tükettiğimizde bunun yüksek kan basıncı riskini azalttığı, halk arasında söylenmektedir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir bu makalemizde bundan bahsettik. Diğer ki faydaları nelerdir makalelerinde görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış